Praktyczny przewodnik po roletach rzymskich

Rolety rzymskie to nowoczesne rozwiązanie do dekoracji i przesłonięcia okien, które zyskuje coraz większą popularność. Mają na to wpływ sposób montażu oraz mnogość tkanin i wzorów. Rolety rzymskie mogą nadać ciekawy charakter wnętrzu, warto tylko wybrać ich odpowiedni rodzaj, by spełniały oczekiwaną funkcjonalność i pasowały stylem do pomieszczenia.

Rolety rzymskie – sposób montażu i rozwijania

Rolety rzymskie można zamontować do ramy okna, do ściany nad nim lub do sufitu. Pierwsze rozwiązanie może być wykonane w sposób bezinwazyjny, za pomocą specjalnych haczyków, które zawiesza się na ramie. W ten sposób można również łatwo zdemontować cały mechanizm. Jest to dobry sposób, by przekonać się, czy roleta rzymska sprawdzi się w pomieszczeniu. Istnieje również możliwość zamówienia rolety rzymskiej, montowanej w kasecie – materiał może zostać do niej przymocowany na przykład z wykorzystaniem taśmy z rzepem. Przesłona ta jest wykonana z tkaniny i obsługiwana za pomocą mechanizmu sznurkowego. Złożona roleta składa się miękkie fałdy, które stanowią ciekawą ozdobę okna. Inne rodzaje rolet wewnętrznych można obejrzeć na stronie www.systemysurma.pl.

Funkcjonalność rolet a tkanina

Wybór tkaniny, z której zostanie uszyta roleta rzymska, zależy od oczekiwanej funkcjonalności. Duże natężenie światła słonecznego zachęca do zawieszenia przesłony z nieprzepuszczającego materiału – włókna syntetycznego lub tafty, by ograniczyć dostęp promieni do wnętrza. Jeśli roleta ma pełnić funkcję firanki – osłaniać pomieszczenie przed spojrzeniami z zewnątrz – warto wybrać lekki tiul lub woal, które po zwinięciu ułożą się w piękne fałdy. Ciekawym rozwiązaniem jest zawieszenie na oknie rolet rzymskich i zasłon. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt.: Łączenie rolet i zasłon – porady i inspiracje. Roletę rzymską łatwo utrzymać w czystości – można ją przecierać za pomocą wilgotnej szmatki, a jeśli ulegnie większemu zabrudzeniu zdemontować i wyprać. Jeśli czystość jest priorytetem w mieszkaniu, warto zrezygnować z koloru białego na rzecz innych odcieni, których jest bardzo duży wybór.

Zamawiając rolety rzymskie, klient może wybrać sposób montażu oraz rodzaj i kolor tkaniny, z której zostanie uszyta przesłona. Należy w tym wypadku kierować się wygodą, oczekiwaną funkcjonalnością oraz własnym gustem.