Jaką wyciągarkę samochodową kupić?

Wyciągarka samochodowa to wbrew pozorom nie bajer instalowany na swoich autach przez znudzonych posiadaczy pseudo terenowych aut. To poważne narzędzie, które we wprawnych rękach pozwala na wydostanie się praktycznie z każdych tarapatów. Stanowi podstawowe wyposażenie samochodów wykorzystywanych przez różne służby pracujące w trudnym terenie. Z wyciągarki skorzysta również każdy miłośnik jazdy w terenie.

Podstawy, czyli rodzaje wyciągarek

Na rynku dostępny jest szeroki wybór wyciągarek samochodowych. Najpospolitsze są modele elektryczne, polecane do szerokiej gamy pojazdów, zasilane z akumulatora samochodowego, lub rzadziej z osobnego, dedykowanego akumulatora. Są one proste w obsłudze i łatwe w montażu. Nie wymagają skomplikowanych przeróbek w pojeździe, a jedynie dostosowania elektryki. Kolejną grupę urządzeń stanowią wyciągarki samochodowe hydrauliczne, zasilane z pompy wspomagania kierownicy lub dodatkowej pompy hydraulicznej. Pracują one znacznie wolniej, jednak są uważane za znacznie trwalsze i niezawodne w użytkowaniu. Na rynku spotkać można również wyciągarki mechaniczne, do napędzania których wykorzystywane są silniki pojazdów, w których zostały one zamontowane. Ich zaletą jest odporność na wodę i zanieczyszczenia, a wadą całkowita zależność od pracy silnika pojazdu.

Wybierając wyciągarkę do swojego samochodu, nie warto kierować się zasadą, by wszystko było „na maksa”. Nawet w dużym aucie terenowym instalacja potężnej wyciągarki hydraulicznej lub mechanicznej, przeznaczonej raczej do ciężarówek lub innych, bardzo ciężkich pojazdów, może nie mieć najmniejszego sensu m.in. z powodu dokonywania zbyt wielu przeróbek ingerujących w konstrukcję pojazdu. Dlatego właśnie, wybierając rodzaj napędu wyciągarki, warto zwrócić się do fachowców w tej dziedzinie, którzy doradzą, jaki model urządzenia dobrać do posiadanego auta. Warto zwrócić uwagę na wyciągarki samochodowe Dragon Winch, oferowane wraz z akcesoriami, usługą montażu oraz serwisowania. Na rynku istnieje szeroki wybór urządzeń tej niezawodnej marki.

Inne elementy, na jakie trzeba zwrócić uwagę

Sama wyciągarka to jeszcze nie wszystko. By korzystanie z niej nie było męczarnią, warto też zwrócić uwagę na inne elementy, takie jak choćby lina oraz jej prowadnice. Decydując się na linę stalową, trzeba zainstalować prowadnice zaopatrzone w rolki. Lina stalowa jest odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne na ostrych krawędziach, np. na kamieniach i daje możliwość skorzystania ze zbloczy, ale jest też ciężka i wymaga większych bębnów. Z kolei osoby poszukujące rozwiązań jak najlżejszych, powinny skierować swoją uwagę na liny syntetyczne, które są znacznie lżejsze, łatwe w obsłudze i nawijaniu. W przypadku lin syntetycznych stosuje się prowadnice zaopatrzone w ślizgi, ponieważ lina syntetyczna mogłaby ulec uszkodzeniu na prowadnicach z wałkami.

W wyciągarkę samochodową dobrej jakości powinni zaopatrzyć się wszyscy użytkownicy pojazdów, nie tylko miłośnicy jazdy w terenie.