Płyny dezynfekujące
Płyny do dezynfekcji są substancjami chemicznymi lub związkami używanymi do inaktywacji lub zniszczenia mikroorganizmów na określonych powierzchniach. Należy podkreślić, że dezynfekcja nie ma na celu zabicia wszystkich drobnoustrojów, przez co jest mniej skuteczna aniżeli sterylizacja. Płyny dezynfekujące działają na zasadzie niszczenia ściany komórkowej drobnoustrojów lub zakłócania ich metabolizmu.
Jakie są rodzaje płynów do dezynfekcji?
Płyny do dezynfekcji w większości opierają się na alkoholu. To one stosowane są w środowisku szpitalnym jako alternatywa dla mydeł antyseptycznych. Preparaty, które stosowane są w szpitalach, mają dwa zastosowania, a mianowicie chirurgiczną dezynfekcję rąk oraz higieniczne nacieranie rąk. Płyny dezynfekujące, które produkowane są na bazie alkoholu, zapewniają lepszą tolerancję skóry w porównaniu do mydeł antyseptycznych.
Alkohole, które używane są w płynach do dezynfekcji, są powszechnie dostępne i używane są również w innych preparatach szpitalnych. Są to takie alkohole, jak etanol czy izopropanol, który czasem połączony jest z czwartorzędowymi kationami amoniowymi.
Jakie są zalety płynów do dezynfekcji?
Płyn do dezynfekcji, który jest prawidłowo stosowany przez użytkownika, ma liczne zalety, takie jak szybkie zabijanie większości rodzajów bakterii na większości powierzchni, jego działanie wymaga mniej czasu niż tradycyjne mycie rąk i jest o wiele wygodniejszy, gdy w pobliżu nie ma dostępu do wody.
Należy wspomnieć, że płyn do dezynfekcji powinien być używany w niewielkiej ilości i musi on całkowicie wchłonąć się w skórę. Nie zaleca się stosowania płynów dezynfekujących, gdy dłonie są brudne. Aby nie wysuszyć dłoni, po użyciu płynów dezynfekujących, należy nałożyć krem nawilżający zaraz po wchłonięciu się płynu.
Jakie mogą być skutki uboczne używania płynów dezynfekujących?
Płyny dezynfekujące, tak jak każde środki mogą wywoływać niepożądane reakcje. Opierają się one głównie na alkoholu, którego zadaniem jest zabijanie zarazków na dłoniach. Zawarty w składzie alkohol może narażać dłonie na wysuszenie i pękanie, jeżeli nie jest on używany w parze z kremem nawilżającym. Ponadto płyny do dezynfekcji mogą powodować również inne skutki uboczne.