Rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu

Aparaty ortodontyczne są pomocne w leczeniu różnego rodzaju wad zgryzu. Warto podkreślić, że ich stosowanie to nie tylko aspekt estetyczny, ale również rozwiązanie wielu problemów. Współczesna ortodoncja pozwala na korygowanie wielu wad i na dodatek w każdym wieku, dzięki stosowaniu różnego rodzaju aparatów. Oto najważniejsze z nich.

Rodzaje aparatów

Wyróżniamy dwa podstawowe typy aparatów ortodontycznych: stałe i ruchome. Pierwsze z nich są zakładane przez ortodontę. Składają się one z zamków i pierścieni, które na wizytach kontrolnych są dokręcane w celu systematycznego przesuwania się zębów dla osiągnięcia pożądanego efektu. Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów stałych aparatów.

Aparaty ortodontyczne ruchome są noszone przez kilka do kilkunastu godzin na dobę – najczęściej na noc. „Zazwyczaj przeznaczone są dla dzieci pomiędzy 4. a 12. rokiem życia, gdy następuje wymiana zębów mlecznych na stałe” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Stałe aparaty ortodontyczne

Rozwój medycyny, w tym także ortodoncji sprawia, że współczesne aparaty ortodontyczne nie przypominają już tych sprzed lat. Stałe aparaty ortodontyczne można podzielić na: klasyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi, językowe (lingwalne) oraz samoligaturujące.

Klasyczne aparaty składają się z zamków, pierścieni lub tub i łuków. Te wykonywane z metalu są najbardziej widoczne, ale istnieją również modele z porcelany lub kryształu i mogą być przezroczyste w kolorze zębów. Przy tego rodzaju aparatach konieczna jest kontrola u ortodonty raz na około 4-6 tygodni, w celu „podkręcania” śrub.

Aparaty językowe, inaczej lingwalne są znacznie mniej widoczne, ponieważ zamki na zębach klejone są od wewnątrz. Nie każdy może mieć jednak założony taki aparat. Przeciwwskazaniem są na przykład choroby przyzębia. Pomimo lepszego efektu wizualnego noszenie tego typu modeli jest bardziej uciążliwe. Trudniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustanej, a także mówienie.

Aparaty samoligaturujące w porównaniu do klasycznymi wykorzystują mniejszą siłę nacisku na zęby. Sprawia to, że pacjent odczuwa mniejszy ból po „dokręcaniu” aparatu, a całkowity czas leczenia jest krótszy. Tylko w przypadku tego rodzaju aparatów nie ma konieczności usuwania zębów.

Aparaty ortodontyczne nie tylko pomagają skorygować wady zgryzu i otrzymać wymarzone, proste zęby. Wpływają również na zdrowie całej jamy ustanej, ponieważ w skrzywionych zębach gromadzi się więcej bakterii i kamienia. Proste zęby łatwiej utrzymać w czystości. Decydując się na aparat, warto wybierać sprawdzone kliniki i gabinety oraz skorzystać z porady specjalisty. Gabinet ortodontyczny w najbliższej okolicy można znaleźć w serwisie tourmedica.pl.

Zapoznaj się także z zabiegiem leczenia zaćmy na https://www.tourmedica.pl/kliniki/leczenie-zacmy/