Uważa się, że podczas leczenia najważniejsze jest poddawanie się odpowiednim terapiom oraz przyjmowanie ordynowanych przez specjalistów lekarstw. Zapomina się jednak, iż w walce z chorobą równie ważne jest odpowiednie odżywianie.
Właściwe odżywianie w chorobie – dlaczego jest tak istotne?
Chorzy zazwyczaj zmagają się z brakiem apetytu. Nierzadko muszą także przestrzegać bardzo restrykcyjnych diet. Obydwa te czynniki niejednokrotnie sprawiają, że pacjenci nie są w stanie dostarczać swoim organizmom niezbędnych składników odżywczych w ilościach niezbędnych im do prawidłowego funkcjonowania.
Co to jest żywienie medyczne?
W takich sytuacjach z pomocą przychodzi tzw. żywienie medyczne. Termin ten odnosi się do sposobu karmienia pacjentów, u których zdiagnozowano rozmaite poważne choroby. Jego celem jest uzupełnianie ich codziennej diety w witaminy i mikroelementy – jeżeli kuracjusze nie są w stanie pozyskiwać tychże z tradycyjnych posiłków. Polega ono na podawaniu im specjalnych suplementów o płynnej konsystencji. Wyróżnia się trzy podstawowe metody żywienia medycznego:
- żywienie doustne – stosowane u osób mających trudności z przeżuwaniem;
- żywienie dojelitowe – pokarm podawany jest bezpośrednio do tego odcinka układu pokarmowego przez specjalną sondę (wgłębnik) wprowadzaną przez nos lub usta, ważne szczególnie dla pacjentów z upośledzeniem górnej części systemu pokarmowego;
- żywienie pozajelitowe (dożylne) – gdy wyłączony jest cały układ pokarmowy, jedzenie wprowadza się do naczyń krwionośnych za pomocą cewników.
Więcej na temat żywienia pozajelitowego można przeczytać tutaj:http://zywieniemaznaczenie.pl/zywienie-kliniczne/zywienie-pozajelitowe/.
Kiedy należy stosować żywienie medyczne?
Duża część społeczeństwa tkwi w przekonaniu, że choroby, przy których należy stosować żywienie medyczne to wyłącznie dolegliwości układu pokarmowego. Tymczasem warto wdrażać je dla wszystkich, u których wskutek choroby następuje spadek wagi.
Ten model odżywiania dobrze jest wdrożyć w leczenie tych, którzy cierpią m.in. na chorobę Huntingtona, Parkinsona, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne i wszelkie nowotwory. Żywienie medyczne stosuje się także u osób starszych oraz w okresie pooperacyjnym, kiedy organizm wymaga większych dawek składników odżywczych.
Warto pamiętać, że w procesie leczenia ważne jest nie tylko zażywanie leków – właściwe żywienie to także nieodzowny element rekonwalescencji!