Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie dermatologiczne, na które współczesna medycyna nie zna jeszcze skutecznego leku. Lekarze twierdzą, że do czynników, wywołujących AZS należą skłonności genetyczne, stres, a także alergeny. Jakie są objawy tej choroby? Co mogą zrobić pacjenci, żeby zminimalizować związane z nią dolegliwości?

Nie lekceważ pierwszych symptomów

Szacuje się, że na atopowe zapalenie skóry (azs), cierpi nawet 20% społeczeństwa. Co ciekawe, wśród pacjentów przeważają mieszkańcy państw wysoko rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone czy kraje Unii Europejskiej. W jaki sposób można zdiagnozować to schorzenie? Do podstawowych objawów należy przesuszenie, zaczerwienienie oraz podrażnienie skóry, uczucie uporczywego świądu, a także łuszczenie się naskórka oraz tendencja do chronicznych zakażeń bakteryjnych. Zmianom często towarzyszą czerwone grudki oraz ropny wysięk. Zmiany atopowe mogą początkowo obejmować niewielki obszar na skórze, a z czasem przenieść się nawet na całe ciało. Pierwsze symptomy choroby zazwyczaj występują u dzieci do 6 miesiąca życia i czasem ustępują, jednak wielu pacjentów boryka się z AZS do końca życia.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Jak wspomnieliśmy, medycyna nie zna jeszcze skutecznej terapii, która w 100% wyeliminowałaby schorzenie. Osoby cierpiące na AZS mogą jednak minimalizować objawy. Bardzo ważne jest przede wszystkim regularne nawilżanie skóry, co pomaga zwalczyć świąd i suchość. Pacjenci powinni również wybierać jedynie hipoalergiczne kosmetyki i środki myjące, najlepiej przeznaczone do skóry atopowej. Wskazane jest także stosowanie specjalnych maści, skuteczne działanie wykazują ponadto leki immunosupresyjne oraz kremy przeciwzapalne. Dermatolodzy podkreślają też rolę psychoterapii, która pozwala zwalczyć stres – jeden z prawdopodobnych czynników sprzyjających powstawaniu zmian atopowych. Warto także podkreślić, że rodzaj terapii powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Interesują Cię tematy związane z medycyną? Przeczytaj nasz praktyczny poradnik dotyczący kobiecego zdrowia – Sposoby na infekcje intymne.