Jak wygląda badanie u ginekologa?

600e1619-7033-40fe-aca0-5e0777bca179

Nikt nie lubi chodzić do lekarza, gdy nie odczuwa żadnych dolegliwości. To dlatego wiele kobiet odkłada wizytę u ginekologa. Tymczasem każda kobieta, która chce troszczyć się o swoje zdrowie powinna przynajmniej raz w roku profilaktycznie odwiedzić gabinet ginekologiczny. Regularne badania pozwolą wykryć zmiany chorobowe, jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek dolegliwości.

Przebieg badania

Każda wizyta u lekarza rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentką. Podobnie rozpoczyna się także wizyta u ginekologa. Lekarz pyta pacjentkę między innymi o datę pierwszej i ostatniej miesiączki, o to, czy krwawienia są regularne, obfite, skąpe czy w normie. Panie, które przed wizytą były leczone ginekologicznie, które wykonywały badania diagnostyczne powinny pamiętać o zabraniu ze sobą wyników ostatnich badań. W przypadku nastolatek w trakcie wywiadu lekarz pyta także, czy już rozpoczęły współżycie. Od odpowiedzi na to pytanie zależy wybranie metody badania. Inaczej bowiem badane są dziewice, a inaczej pacjentki, które już rozpoczęły współżycie. Do badania pacjentek, które nie przeszły jeszcze inicjacji seksualnej w trakcie badania nie jest używany wziernik. Lekarz wykonuje wyłącznie dwuręczne badania przezodbytnicze albo USG przez powłoki brzuszne. W przypadku pozostałych pacjentek badanie przeprowadzane jest w dwóch etapach. Badanie podstawowe pozwala ocenić budowę i stan narządów rodnych. Kolejny etap to oglądanie szyjki macicy przy pomocy wziernika ginekologicznego.

Kiedy umówić się na wizytę?

Młode kobiety powinny umówić się na wizytę u ginekologa po pierwszej miesiączce, najpóźniej przez rozpoczęciem współżycia. Na badanie najlepiej jest umówić się w ciągu pierwszych dziesięciu dni od daty zakończenia ostatniej miesiączki. W tym czasie badanie jest dla kobiet najbardziej komfortowe. Nie ma jeszcze objawów napięcia przedmiesiączkowego, nie pojawiają się także dolegliwości, które towarzyszą jajeczkowaniu. W niektórych sytuacjach na wizytę należy umówić się podczas okresu. W trakcie miesiączki wizyta jest niezbędna jeśli jest celem jest założenie lub usunięcie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej. Więcej ta ten temat na blogu Medica2000.

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Pobranie próbki do badania nie jest bolesne, trwa kilka minut. Za pomocą wziernika lekarz rozszerza ścianki pochwy, pobiera komórki z szyjki macicy przy pomocy specjalnej szczoteczki. Szczoteczka dopasowuje się idealnie do kształtu szyjki macicy.

Badanie USG przezpochwowe

USG TV jest ważnym narzędziem diagnostycznym, odgrywa także ważną rolę w profilaktyce wielu chorób. Umożliwia sprawdzenie przyczyny nieregularnych lub bolesnych miesiączek, pozwala precyzyjnie określić dzień owulacji. Jest wykonywane także przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej. USG przezpochwowe nie wymaga od pacjentki szczególnych przygotowań. Trzeba jedynie pamiętać o opróżnieniu pęcherza przed wejściem do gabinetu. Badanie lekarz wykonuje na fotelu ginekologicznym. Na sondę aparatu (ma ona średnicę około dwóch centymetrów) zakładana jest lateksowa jednorazowa powłoczka, następnie jest ona zwilżana żelem. Dzięki temu zmniejsza się tarcie co ułatwia badanie. Sonda jest następnie wprowadzana do pochwy. Układ rozrodczy widoczny jest na ekranie monitora. Całe badanie trwa kilka, czasem kilkadziesiąt minut.

Trzy dni przed planową wizytą u ginekologa nie powinno stosować się leków w postaci globulek oraz dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Nie należy także wykonywać irygacji pochwy. Depilowanie okolic intymnych nie jest konieczne.