Statystyki pokazują, że Polacy coraz chętniej decydują się na ogrzewanie na podczerwień. Jakie są zalety tego rozwiązania? Jakie wyróżniamy promienniki ciepła? Które z nich najlepiej nadają się do ogrzewania domu, mieszkania i pomieszczenia biurowego?
Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie na podczerwień?
Trzeba tutaj zwrócić uwagę na kilka kwestii. Między innymi tradycyjne ogrzewanie konwektorowe jest znacznie wolniejsze w działaniu. To oznacza, że dłużej trzeba czekać na pożądaną temperaturę. W pewnych sytuacjach ma to bardzo duże znaczenie. Szczególnie wtedy, kiedy na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne i chcemy jak najszybciej się ogrzać. Jeśli zbyt długo będziemy czekać na pożądaną temperaturę, to może mieć to negatywny wpływ na stan naszego zdrowia…
Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ta metoda ogrzewa osoby, przedmioty, a także ściany w danej lokalizacji. Jeśli chodzi o tradycyjne ogrzewanie konwektorowe, to warto wspomnieć, że w tym przypadku na początek jest ogrzewane powietrze. To oczywiście zmniejsza efektywność i podnosi koszty takiego ogrzewania. Poza tym standardowa metoda przyczynia się do ruchu cząsteczek kurzu w powietrzu oraz jego wysuszania. Nie jest to zatem dobre rozwiązanie dla alergików.
Jakie wyróżniamy promienniki?
Należy zaznaczyć, że wyróżniamy rozmaite promienniki ciepła. Podział następuje na podstawie długości fali, którą urządzenie emituje. Mamy zatem do czynienia z urządzeniami krótkofalowymi, średniofalowymi oraz długofalowymi. Czym charakteryzują się poszczególne modele? Trzeba podkreślić, że im krótsza fala jest emitowana przez promienniki ciepła, tym bardziej intensywne ciepło jest generowane przez dany grzejnik. Jest też jednak pewien minus tego zjawiska. Wszystko dlatego, że krótkofalowe promienniki ciepła wydzielają też więcej światła widzialnego. Jest na to jednak skuteczny sposób. Dobrej jakości promienniki ciepła – krótkofalowe – wyposażone są bowiem w funkcje, które zmniejszają emisję fal świetlnych.
Jakie promienniki wybrać do ogrzewania domu?
Niemniej jednak zaleca się, aby do ogrzewania mieszkania, domu, pomieszczenia biurowego itp. wybierać promienniki ciepła typu długofalowego. Teoretycznie emitują one najmniej ciepła, ale przy dobrze zaizolowanych budynkach są i tak wystarczające, aby zagwarantować odpowiednią temperaturę w takich pomieszczeniach. Poza tym wytwarzają stosunkowo najmniej światła widzialnego. Dzięki czemu koszty eksploatacji są najniższe. Tego typu promienniki to inaczej promienniki ciemne. Można również wybrać panele grzewcze na podczerwień, które są rodzajem promienników długofalowych. Nic więc dziwnego, że tego typu urządzenia są tak często stosowane – szczególnie w prywatnych nieruchomościach i biurach.