Laserem w popękane naczynka
Laser ma coraz szersze zastosowanie również w medycynie estetycznej. Jednym z zabiegów, do których jest wykorzystywany jest zamykanie naczynek. To rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które borykają się z nieestetycznymi pajączkami czy naczyniakami. W tym artykule wyjaśniamy na czym polega laserowe zamykanie naczynek i jakie daje efekty.
Jak to się dzieje, że laser usuwa popękane naczynka?
Zabieg laserowego zamykania naczynek jest wyjątkowo precyzyjny. Odpowiednio spolaryzowane światło lasera gwałtownie podgrzewa krew w zamykanym naczynku. Dzięki temu ścianki naczynka ulegają obkurczeniu.
Efekt zabiegu nie jest widoczny od razu, ciało musi się odpowiednio zregenerować. Na pierwsze efekt nie trzeba jednak długo czekać, zwykle są one widoczne już po kilku dniach, a pełen rezultat widoczny jest po około dwóch miesiącach.
Efektem zabiegu nie są jedynie zamknięte naczynka krwionośne. Cera po laserowym usuwaniu naczynek wydaje się być odmłodzona a zmarszczki płytsze. Dodatkowo zabieg likwiduje rozszerzone pory i zmniejsza widoczność niektórych przebarwień na skórze.
Kto może wykonać zabieg?
Zabieg laserowego zamykania naczynek jest bezinwazyjny, a jeśli stosowany jest najnowocześniejszy sprzęt, to również bezbolesny. Wskazaniem do zabiegu są rozszerzone i popękane naczynka, ale również rumień, trądzik różowawy i różnego rodzaju naczyniaki.
To, że zabieg ten nie jest inwazyjny nie oznacza, że każdy może z niego skorzystać. Zabiegu nie mogą wykonywać osoby chore na nowotwór lub cukrzycę. Odłożyć zabieg muszą też kobiety w ciąży i karmiące piersią. Zabiegu nie można też wykonywać, jeśli na skórze pojawią się stany zapalne lub skóra ulegnie poparzeniu słonecznemu.
Co zrobić przed i po zabiegu, by jego działanie było trwałe?
Do zabiegu zamykania naczynek nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak zadbać o to by ewentualne stany zapalne skóry zostały wygojone przed wizytą w gabinecie. To lekarz podczas wizyty zakwalifikuje obszar do leczenia laserem i odpowiednio przygotuje do niego skórę.
By laserowe zamykanie naczynek było trwałe warto odpowiednio zadbać o cerę po zabiegu. Ważne jest by po zabiegu nie wykonywać peelingu, ani nie używać kosmetyków na bazie alkoholu. W miejscu zabiegu nie należy też wykonywać makijażu. Skórę trzeba jednak delikatnie i często nawilżać. Najlepiej smarować ją kremem 2-3 razy dziennie. Przez około miesiąc po zabiegu nie należy wystawiać skóry na oddziaływanie słońca.