Komory klimatyczne – do czego służą i w jakich branżach znajdują zastosowanie

Komory klimatyczne wbrew nazwie nie są bezpośrednio powiązane z klimatem. Nie uświadczymy w nich ulepszonego klimatu pozbawionego zanieczyszczeń i efektu cieplarnianego. To specjalistyczne urządzenia służące do testów, między innymi wytrzymałościowych, różnych produktów. Zobacz, jakie warunki można wytworzyć w komorach klimatycznych i kto korzysta z nich najczęściej.

Co to jest komora klimatyczna?

Komora klimatyczna to specjalistyczne urządzenie umożliwiające odtworzenie ściśle określonych warunków fizycznych, chemicznych i biologicznych na potrzeby testów produktów końcowych w różnych gałęziach przemysłu. Parametry możliwe do zdefiniowania i kontrolowania to przede wszystkim temperatura i wilgotność, ale też promieniowanie UV, symulacja opadów deszczu i powiewów wiatru. Można też wytworzyć określone ciśnienie lub warunki całkowitej próżni.

Nowoczesne komory klimatyczne umożliwiają predefiniowanie jednego lub kilku parametrów. W zależności od potrzeb mogą być one utrzymywane stale przez długi czas lub cyklicznie zmieniane.

Jak wygląda komora klimatyczna?

Zewnętrznie komora klimatyczna podobna jest do lodówki lub całkiem sporej chłodni. W zależności od potrzeb może to być małe urządzenie stołowe lub duże, przypominające szafę. Dobór odpowiedniego wariantu gabarytowego zależy od potrzeb oraz możliwości zagospodarowania przestrzeni jednostki badawczej. Trzeba bowiem pamiętać, że z komór klimatycznych korzystają nie tylko wyspecjalizowane jednostki badawcze i działy kontroli jakości produkcji w branży przemysłowej, ale też uczelnie wyższe wdrażające i przeprowadzające badania naukowe.

Istotne są przezroczyste drzwi, które umożliwiają fizyczną obserwację testowanej próbki bez konieczności otwierania urządzenia. Warto też wspomnieć o możliwości monitorowania pracy urządzenia za pomocą łącza internetowego i okresowego pobierania danych do analizy. To drugie możliwe jest także za pomocą złączy USB.

Do czego służy komora klimatyczna?

Istotą komór klimatycznych jest wytworzenie w środowisku laboratoryjnym warunków zbliżonych do naturalnych lub przeciwnie – ekstremalnych. Dla przykładu zakres temperaturowy komory klimatycznej może zamykać się w przedziale – 42 – 190°C. Podobnie przedstawia się kwestia innych parametrów, które nierzadko będą bardzo wyśrubowane.

Komory klimatyczne zostały stworzone jako specjalistyczna pomoc dla różnych gałęzi przemysłu. Z ich dobrodziejstwa chętnie korzysta przemysł farmaceutyczny, ustalając zalecany sposób przechowywania leków i ich termin przydatności do spożycia.

Z komór klimatycznych korzysta też przemysł transportowy (samochodowy, lotniczy) i elektroniczny. Tu ocenia się nie tylko trwałość, ale też odporność na określone czynniki, np. wstrząsy, wibracje.

Komory klimatyczne wykorzystywane są także w przemyśle spożywczym. W tym przypadku określa się stabilność produktów i ich maksymalny termin przydatności do spożycia.

Komory klimatyczne znajdują zastosowanie także w testach określających wytrzymałość i tempo starzenia się materiałów. Z tej funkcji korzysta przede wszystkim przemysł, ale też branża elektroniczna.

Warto również zauważyć możliwość wykorzystania komory klimatycznej do sprawdzenia reakcji na zmieniającą się wilgotność. To ogromne pole doświadczalne dla producentów powłok wodoodpornych.