Jakie produkty na diecie o niskim indeksie glikemicznym?

Dieta o niskim indeksie glikemicznym okazuje się bardzo przydatna w przypadku wielu różnych problemów zdrowotnych. Jest to dieta niskokaloryczna, która pomaga przede wszystkim osobom chorującym na cukrzycę, które muszą ograniczyć do minimum spożycie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, powodującym u nich nagłe skoki cukru we krwi.

Zalety diety o niskim indeksie glikemicznym

Równoważenie poziomu cukru we krwi nie jest jednak jedynym pozytywnym aspektem tego trybu żywienia. Dieta składająca się z produktów o niskim indeksie glikemicznym pomaga również osobom otyłym (w końcu jest ona dietą niskokaloryczną), a także i kobietom cierpiącym na PCOS, czyli zespół policystycznych jajników.

Chcąc zastosować samemu ten tryb żywienia, należy starać się wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Tylko co tak dokładnie można do nich zaliczyć?

Podstawa, czyli rośliny strączkowe

Na tej diecie na pewno doskonale sprawdzą się różnego rodzaju strączki. Rośliny strączkowe ogólnie rzecz biorąc są bardzo zdrowe, dlatego każdy powinien jeść je regularnie. Nie dość, że wszystkie mają niski indeks glikemiczny, to oprócz tego zawierają wiele błonnika pokarmowego regulującego pracę jelit i przyspieszającego przemianę materii. Rośliny strączkowe są też bogate w białko, a to ważna informacja dla osób stosujących diety wegańskie.

Nie należy natomiast jakoś przesadnie przejmować się występującymi w tych produktach lektynami. Warzywa strączkowe wystarczy odpowiednio obrabiać, by były one super zdrowe i wartościowe. Fasole, soczewicę i ciecierzycę przed spożyciem warto przepłukiwać, by usunąć z nich niekorzystne substancje.

Orzechy zamiast słodyczy

Dieta niskokaloryczna o niskim indeksie glikemicznym powinna bazować na produktach o niskiej zawartości węglowodanów. A przecież zwykłe słodycze i inne produkty bogate w cukier spokojnie można zastąpić… orzechami! To naprawdę znakomita i bardzo zdrowa przekąska.

Orzechy wprowadzone do jakiegokolwiek posiłku zawsze obniżą jego ostateczny indeks glikemiczny. Dzięki temu potrawa nie będzie gwałtownie podnosić poziomu cukru we krwi, a przy tym zaspokoi apetyt na dłuższy czas. Nie bez powodu diety niskokaloryczne również uwzględniają spore ilości orzechów, pomimo tego, że na pozór mogą się one wydawać tuczące (ważne jest jednak to, że sycą – w przeciwieństwie do słodyczy).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.