Wybieramy dobry plecak turystyczny — czym się kierować przy zakupie?

Sezon wakacyjny trwa i wielu z nas szykuje się do długo wyczekiwanego wyjazdu. Ci, którzy lubię podróże i aktywny wypoczynek muszą się jednak do niego odpowiednio przygotować — przede wszystkim dla swojego komfortu i bezpieczeństwa. Częścią przygotowań jest nie tylko dobór odpowiedniej odzieży i sprzętu, ale także plecaka. Źle wybrany może w znaczący sposób utrudnić naszą podróż, a także mieć wpływ na nasze zdrowie. Aby kupić najlepszy plecak turystyczny, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów — jakich konkretnie?

Względy praktyczne

Każdy wybór odzieży, sprzętu i akcesoriów do wyprawy powinien być podyktowany względami praktycznymi. To wymaga od nas przeanalizowania naszych potrzeb i oczekiwań oraz przewidywania potencjalnych sytuacji. Zupełnie inny plecak turystyczny kupimy, wybierając się na jednodniową wycieczkę, a zupełnie inny, kiedy udajemy się na wielodniową wyprawę. Powinniśmy zatem przemyśleć pojemność plecaka (nie zawsze bardziej pojemny oznacza większy!), jego funkcjonalności, oraz, co najważniejsze, dobrać go do naszej sylwetki, żeby był jak najwygodniejszy. Im trudniejsza i dłuższa podróż nas czeka, tym bardziej należy przywiązywać wagę do jakości plecaka — nie chcemy przecież, żeby w połowie drogi coś się popsuło!

Pojemność plecaków

Drugim istotnym kryterium jest wspomniana już pojemność i pakowność. Pojemność odpowiada za to, ile ostatecznie zmieści się w plecaku, z kolei pakowność za liczbę przegródek i kieszeni. Logiczne jest to, że im dłuższa czeka nas wyprawa, tym więcej ubrań i sprzętów będziemy musieli zabrać. Ich liczba wzrośnie, jeśli dodatkowo postawimy np. na górskie wędrówki i biwakowanie. Odpowiednio funkcjonalny plecak turystyczny pomoże nam zabrać wszystko, czego potrzebujemy, przy zachowaniu wygody i bezpieczeństwa. Wpływ na to ma system nośny — właściwy system przenosi ciężar plecaka z pleców na nogi, a specjalna siatka zapewnia wentylację.

Gwarancją satysfakcjonującego zakupu plecaka turystycznego są sprawdzeni i renomowani producenci. Należą do nich takie firmy jak Mountain Hardwear, Osprey czy Vaude, które od lat specjalizują się w projektowaniu najlepszych rozwiązań zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Inwestując w solidny plecak turystyczny dobrej firmy, możemy być pewni, że będzie nam służył przez długie lata — podstawą jest przecież niezawodność i wytrzymałość!