Czy warto zaciągać zobowiązanie pod zastaw samochodu?

Rośnie liczba instytucji pozabankowych, które umieszczają w swojej ofercie pożyczkę pod zastaw samochodu. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie że o tego rodzaju wsparcie można wnioskować drogą elektroniczną, a firmy pożyczkowe wymagają minimum dokumentów i spełnienia niewielkiej liczby formalności.

Rynek pożyczkowy zmienia się na naszych oczach. Dawniej o zobowiązaniu pod zastaw pojazdu mówiło się wyłącznie w kontekście kredytów bankowych. Obecnie możliwość taką dają także wyspecjalizowane podmioty pożyczkowe.

Po co pożyczamy?

Większość wnioskodawców stara się o pożyczkę, ponieważ nie ma innego wyjścia. Nie każdy ma bowiem możliwość zasilenia swojego domowego budżetu pieniędzmi pożyczonymi od kogoś z rodziny lub znajomego. Spore grono dłużników zaciąga zobowiązanie, ponieważ nie ma gotówki na opłacenie czynszu za mieszkanie czy bieżące zakupy. „Nie starcza do pierwszego” – ileż razy spotkaliśmy się z takim stwierdzeniem. Jeśli przyjrzymy się działaniom rynku pożyczkowego bliżej, okazuje się, że z problemem tym zmaga się mnóstwo Polaków. Koniec końców duża część z nich decyduje się na poproszenie o pomoc jedną z firm. Jak to zrobić? Sprawdź na pozyczkowy-portal.pl.

Warunki do spełnienia 

Instytucje pozabankowe zazwyczaj nie kontrolują potencjalnych pożyczkobiorców tak dokładnie, jak banki. Nie sprawdzają więc rejestrów dłużników BIK czy BIG. Nie zasięgają informacji o historii kredytowej wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Dłużników. Ponadto, nie proszą klienta o zaświadczenia o dochodach czy oświadczenie od pracodawcy. Tak naprawdę, po niewielką pożyczkę mogą sięgnąć nawet osoby bezrobotne. Powinny mieć jednak świadomość, że ich status materialny nie może być żadnym usprawiedliwieniem w momencie, gdy dojdzie do spłaty zobowiązania. Zawartych umów należy dotrzymywać.

Jak starać się o pożyczkę pod zastaw? 

Ciekawy rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują wysokiej pożyczki, ale nie są w stanie wykazać odpowiedniej zdolności kredytowej są zobowiązania zaciągane pod zastaw nieruchomości czy pojazdu mechanicznego. To coraz popularniejsza metoda podwyższania własnego potencjału finansowego w oczach pożyczkodawcy. Pożyczki pod zastaw samochodu – o czym trzeba pamiętać przy zawieraniu takiej umowy. Przede wszystkim musimy zadbać o dostarczenie podmiotowi udzielającemu świadczenia pełnej dokumentacji, w tym dowodu rejestracyjnego samochodu oraz ważnych przeglądów technicznych. Następnie firma powinna ustalić z nami kwestię wyceny auta. Zazwyczaj dokonuje jej rzeczoznawca zlecony przez pożyczkodawcę. Klient nie musi więc ponosić dużych kosztów.

Pożyczka a ubezpieczenie

Ważnym elementem w całym procesie jest udokumentowanie ubezpieczenia OC. Bez niego żadna firma nie zdecyduje się na przekazanie pieniędzy pod zastaw samochodu. Wiele podmiotów pyta także o polisę AC, żądając jej cesji. Ważnym kryterium jest także wiek samochodu. Między innymi od niego podmiot pożyczkowy uzależnia wysokość zobowiązania, jak i poszczególne warunki całej umowy.