Nitonakrętki – rodzaje i zastosowanie

Humor nie do końca Wam dopisuje, ponieważ nie wiecie, jak kupić porządne nitonakrętki? Na początek warto przeczytać nasz dzisiejszy artykuł. Są tutaj najważniejsze informacje odnośnie tych elementów. Dowiecie się również, gdzie takie akcesoria są zazwyczaj stosowane…

Co to są nitonakrętki?

Nitonakrętki służą – ogólnie rzecz ujmując – do wykonywania połączeń nitowych. Jest to rodzaj tulejki albo inaczej nitu rurkowego. Ważnym aspektem jest to, że akcesoria tego typu posiadają gwintowaną wewnętrznie część. Dlaczego jednego w ogóle o tym wspominamy? Na skutek tego możliwe jest łączenie nawet cienkościennych elementów. Zwłaszcza chodzi nam o takie elementy, gdzie po prostu nie może być wykonane nagwintowanie konkretnego otworu… Ogólnie nitonakrętki składają się natomiast z trzech różnych części. To składowa gwintowana, niegwintowana cienkościenna oraz kołnierz.

Wyróżniamy tak naprawdę różne rodzaje elementów tego typu. Między innymi podział następuje pod kątem zastosowanego materiału. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na nitonakrętki zrealizowane przy użyciu aluminium, stali ocynkowanej albo stali nierdzewnej. Nitonakrętki dzieli się także ze względu na rozmiar, który jest określany przy pomocy skali M (od M3 do M12). Jakie jeszcze akcesoria tego typu mogą być zauważone przez Was w sklepie internetowym albo stacjonarnym z tym asortymentem? Macie okazję zdecydować się na elementy różniące się wyglądem kołnierza. Do wyboru są bowiem nitonakrętki z kołnierzem grubym, cienkim albo wpuszczanym. Inne alternatywne opcje to stożkowy, cylindryczny, a także uniwersalny.

Gdzie mogą być wykorzystane w praktyce?

Często wybierane są między innymi nitonakrętki przelotowe cylindryczne z kołnierzem walcowym – nie ma tutaj jednak żadnego przypadku. Takie właśnie akcesoria powstają bowiem z takich komponentów, jak aluminium lub stal nierdzewna A2 (INOX). Zakres – w aspekcie obu tych komponentów – za każdym razem wynosi M4 – M8. Gdzie takie elementy są jednak najczęściej wykorzystywane? Ze względu na swoje właściwości, nitonakrętki mogą być na przykład użyte w budownictwie. Nie inaczej jest także w szeroko rozumianym przemyśle. Mówimy tutaj o produktach naprawdę bardzo uniwersalnych. Nie powinno zatem zaskakiwać, że opisywane nitonakrętki sprawdzają się także w przypadku wielu prac remontowych. Są zatem ogólnie stosowane nie tylko przez fachowców w firmach lub przedsiębiorstwach, ale także przez tak zwanego „szarego Kowalskiego”.