Ogniwa niklowo kadmowe

Ogniwa niklowo kadmowe mogą przybrać bardzo różną formę. Jednak najczęściej spotykanymi są akumulatory zasilane bateriami niklowo-kadmowymi. Ich działanie uzależnione jest od wspólnego działania tlenku niklu oraz metalicznego kadmu. Ogniwa niklowo kadmowe są jednym z najlepszych rozwiązań sprawdzonych technologii akumulatorowych.

W czym najlepiej sprawdzą się ogniwa niklowo kadmowe?

Baterie niklowo-kadmowe, świetnie nadają się od zasilania oświetlenia awaryjnego. Ogniwa przystosowane są do pracy w wysokich temperaturach. Pojemność baterii w akumulatorach uzależniona jest od wymaganego czasu pracy awaryjnej taw. Pojemność baterii to 1,5Ah do 4,0Ah i analogicznie czas pracy awaryjnej będzie wynosił od 1-3 godzin. Akumulatory niklowo-kadmowe świetnie sprawdzą się w pracy urządzeń medycznych, pomiarowych i sterowania, wojskowych (przykładem może być komunikacja radiowa) oraz systemach awaryjnych.

Na jakiej zasadzie działają Ogniwa niklowo kadmowe?

Elektrody ogniwa wykonywane są z zasadowego tlenku niklu i metalicznego kadmu. Tlenek wodorotlenek niklu (III) jest katodą w całym procesie elektrodowym, a kadm jest anodą. W procesie występuje również elektrolit o nazwie wodorotlenek potasu.

Jak dbać o ogniwa niklowo kadmowe?

Przede wszystkim należy je ładować w odpowiedni sposób. Akumulatory Ni-Cd wytrzymują około 1000 cykli ładowania i rozładowywania. Zalecane jest ładowanie i rozładowywanie w pełnych cyklach. Optymalnym czasem ładowania jest 14-16 godzin prądem o odpowiednim napięciu C/10. Jest to niskie napięcie, dlatego jeżeli akumulator będzie ładowany dłużej nic złego nie wydarzy się z jego pojemnością.