Badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych

Badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych

Regularne badania mogą pomóc w szybkim wykrywaniu nieprawidłowości w działaniu naszego organizmu. A jednym z nich jest bez wątpienia badanie dopplerowskie USG, dzięki któremu można przeanalizować jakość przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.

Na czym polega badanie doppler żył kończyn dolnych?

Całość badania polega na odczytaniu przepływu krwi w żyłach nóg, za pomocą specjalnej głowicy ultrasonograficznej. Obraz wyświetlany jest bezpośrednio na monitorze, dzięki czemu lekarz od razu widzi gdzie krew płynie w wolniejszy sposób lub nawet się cofa, co jest zjawiskiem zdecydowanie niepożądanym i niebezpiecznym dla dobrostanu naszego organizmu. Doppler żył pozwala na dokładną ocenę wyglądu żył powierzchniowych i głębokich, a także funkcjonowania ich zastawek.

Kiedy lekarz zaleci nam wykonanie badanie USG doppler?

Jeśli niepokoją nas objawy takie jak obrzęki i bóle kończyn dolnych, a także zasinienia, tkliwość czy zmiany koloru skóry oraz często występujące uczucie ciężkości nóg, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego lub flebologa, który po ocenie wyglądu naszych nóg, może skierować nas właśnie na badanie USG żył. Również pajączki i żylaki powinny zostać skonsultowane z lekarzem, ponieważ nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są również oznaką problemów z krążeniem występujących w naszym organizmie.

Jak przygotować się do badania?

Badanie Doppler żył kończyn dolnych jest nieinwazyjne i bezbolesne, a trwa najczęściej od kilku do kilkunastu minut, każdy u kogo występują niepokojące objawy powinien więc bez problemu znaleźć czas na jego wykonanie. Przed badaniem należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, najczęściej są to ograniczenia w spożywaniu posiłków na kilka godzin przed wykonaniem USG, a także powstrzymywanie się przed paleniem papierosów, które istotnie wpływają na jakość krążenia krwi w naszym organizmie.

Koszt i dostępność badania żył kończyn dolnych

Doppler żył dolnych jest badaniem ogólnodostępnym, które refundowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zdarza się jednak, że na badania wykonywane na NFZ możemy czekać zbyt długi okres, dlatego czasami nie warto szukać oszczędności i lepiej zgłosić się do gabinetu prywatnego. Koszt wykonania takiego badania prywatnie najczęściej mieści w granicach trzystu złotych, a wolne terminy dostępne są w odległości kilku dni.