Czym są akumulatorki NiMH

Akumulatorki NiMH to ulepszona wersja akumulatorów NiCd. Dzięki temu nie są uważane jako materiały niebezpieczne, ponieważ nie wydzialają szkodliwego kadmu. Potoczna nazwa to akumulator NiMH natomiast jego pełna nazwa to akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy.

Budowa akumulatorków

Tak jak we wcześniejszym modelu katodę stanowi płytka niklowa, natomiast katoda to stop różnych metali w atmosferze wodoru. Podczas ładowania wydziela się wodór, który łączy się z metalami, tworząc wodorek metalu. Związek rozpada się podczas rozładowywania.

Zalety i wady

Bardzo ważne pod względem ochrony środowiska jest to, że Akumulatorki nimh zostały sklasyfikowane one jako nieszkodliwe. Nie potrzebują specjalnego traktowania podczas transportu.Akumulatorki NiMH charakteryzują się większa pojemnością niż wczesnej stosowane akumulatory niklowo-kadmowe.Poza tym występuje w nich mniejszy „efekt pamięci”. Natomiast w wyniku niecałkowitego rozładowania można zaobserwować „efekt leniwej baterii”. Na szczęście można się go pozbyć stosując ładowarkę z funkcją rozładowania.Występują w różnych rozmiarach, najpopularniejszą formą są akumulatorki w rozmiarze popularnych baterii AA.Ich żywotność jest znacznie krótsza niż akumulatorów NiCd, szybciej się rozładowują oraz są od nich droższe.

Zastosowanie

Można je stosować w przedmiotach codziennego użytku o niskim poborze mocy takich jak budziki, piloty czy elektryczne szczoteczki do zębów. Nadają się do wszelkich przedmiotów, które potrzebują częstej wymiany baterii.Zastosowanie znalazły także w motoryzacji. Są montowane w samochodach hybrydowych, liderem jest tutaj słynna Toyota.