Znana, nieznana – choroba Leśniowskiego Crohna

Choroba Leśniowskiego Crohna należy do grupy tych wstydliwych. Pacjenci często spotykają się z niezrozumieniem i ośmieszeniem otoczenia, co doprowadza ich do wyobcowania, poczucia osamotnienia i nieraz kończy się depresją. Nie powinno tak być. Poniżej przybliżamy temat tego schorzenia.

Przyczyny choroby

Chorobę Leśniowskiego Crohna zalicza się do grupy autoimmunologicznych, niestety jej etiologia nie jest do końca poznana. Uważa się, że może mieć podłoże genetyczne. Schorzenie polega na nieprawidłowej reakcji immunologicznej błony śluzowej jelita na alergeny (normalnie nieszkodliwe dla człowieka), która prowadzi do zaburzenia flory bakteryjnej jelita i w konsekwencji do powstawania stanów zapalnych. Jako przyczyny wymienia się prowadzenie niehigienicznego trybu życia, picie alkoholu, palenie tytoniu oraz silny stres. Podczas choroby występują samoistne remisje i nawroty o ciężkim przebiegu.

Objawy

Objawy są zróżnicowane i zależą od lokalizacji oraz stanu zaawansowania choroby. Należą do nich: ból brzucha, zwężenia jelita i przetoki, stany podgorączkowe, wzdęcia, biegunki, ogólne osłabienie całego organizmu i utrata wagi. Z czasem mogą pojawić się zmiany ogólnoustrojowe, takie, jak np. zapalenie jamy ustnej, zmiany okołoodbytnicze, bóle stawów, choroby wątroby, obrzęki, zaburzenia rytmu serca itp.

Leczenie

W zasadzie leczenie choroby sprowadza się do łagodzenia jej przykrych objawów. Zdarzają się remisje i nawroty, jednak samego schorzenia nie da się wyleczyć skutecznie. Dużą pomocą okazują się leki sterydowe, jednak nie można ich stosować zbyt często. Antybiotykiem likwiduje się stan zapalny w jelitach, czy wątrobie, a następnie przywraca florę bakteryjną za pomocą odpowiedniego probiotyku. Często stosuje się lactoral, który hamuje wzrost wielu szkodliwych bakterii, pomaga uszczelnić śluzówkę jelit i wydłuża okres remisji. Informacje na temat działania tego preparatu znaleźć można na stronie lactoral.pl. Stosuje się również odpowiednie czopki i wlewy doodbytnicze. Ważną funkcję pełni też właściwa dieta oraz prowadzenie spokojnego trybu życia. Należy unikać spożywania produktów, które mogą podrażniać przewód pokarmowy, jak, np. pszenica, mleko i jego przetwory, banany oraz jajka, no i oczywiście napoje alkoholowe. Często konieczne jest żywienie pozajelitowe.

Więcej informacji na temat choroby znaleźć można tutaj.