Trzy rodzaje środków na potencję. Jak działają i czym się różnią?

Na polskim rynku dostępna jest bardzo duża liczba leków na erekcję. Mężczyźni, którzy decydują się je zakupić często mają trudności z doborem odpowiedniego preparatu do swoich potrzeb. Prawidłowy wzwód jest dla mężczyzny ważny, jednak należy pamiętać, że nie jest on nigdy wyznacznikiem męskości. Zażycie leku na erekcję to skuteczna doraźna pomoc, której jednak nie można nadużywać. Przedstawiamy trzy rodzaje środków na potencję o różnych składach i działaniu.

Suplementy diety

Jak sama nazwa wskazuje, suplementy diety to środki, których zadaniem jest uzupełnienie diety w brakujące w niej witaminy i składniki mineralne. Suplementy diety są łatwo dostępne, ponieważ prościej wprowadzić je na rynek niż zwykłe leki. Tabletki na potencję z tej kategorii zawierają różne wyciągi i ekstrakty z roślin, a także dodatkowe minerały, które mają za zadanie pobudzić układ nerwowy. Przykłady składników suplementów diety na erekcję to:

  • żeń-szeń – wpływa na pobudzenie organizmu,
  • maca – ma działanie wzmacniające organizm,
  • witamina D3 – aktywnie wpływa na zwiększenie ilości męskich hormonów,
  • kofeina – podobnie jak żeń-szeń ma działanie, które pobudza organizm,
  • tribulus terrestris (buzdyganek naziemny) – roślina, która zawiera aktywne substancje – saponiny sterydowe; mają one zdolność przyłączania cholesterolu i tworzenia związków imitujących testosteron.

Leki bez recepty

Leki na zaburzenia erekcji dostępne bez recepty zawierają substancję czynną o nazwie sildenafil. Do niedawna leki z tą substancją były dostępne tylko i wyłącznie na receptę, jednak od jakiegoś czasu można je nabyć bez konieczności udawania się do lekarza po receptę. Sildenafil to substancja, która jest obecna na rynku od 20 lat. Wpływa on na enzymy w organizmie, poprawiając przepływ krwi w ciałach jamistych prącia, co przekłada się na polepszenie erekcji. Przykładem leku, którego substancją czynną jest sildenafil jest Maxigra Go w tabletkach. Środek występuje w formie białych, trójkątnych pastylek, które należy rozgryzać i przeżuwać. Lek ten zaczyna działać tylko w momencie pobudzenia seksualnego i tym samym jest ono koniecznie to zauważenia działania.

Leki na receptę

Trzecią grupą środków na pobudzenie erekcji są środki przepisywane na receptę. Zawierają one substancje czynne takie jak:

  • testosteron – męski hormon płciowy, który jest wytwarzany przez jądra; odpowiada za rozwój męskich narządów płciowych, inicjację seksualną, rozwój owłosienia na ciele, stymulację wzrostu kości długich, odpowiednią skalę głosu, odpowiedni rozkład tkanki tłuszczowej itp.,
  • tadalafil – organiczny związek chemiczny, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami fosfodiesterazy typu 5.,
  • wardenafil – podobnie jak tadalafil należy do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. i występuje naturalnie w ciałach jamistych prącia,
  • bromokryptyna – silnie działająca substancja, będąca agonistą receptora D2, z którym wiąże się i daje takie same efekty jak dopamina.