Jakie kształty mogą mieć żarówki LED z gwintem E14

Jakie kształty mogą mieć żarówki LED z gwintem E14

Niezawodność żarówki LED zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest jej kształt, a konkretnie rozmiar, w tym: długość, średnica bańki ze szkła lub tworzywa sztucznego i to, czy obudowa żarówki koliduje z oprawą lampy.

Dlaczego kształt żarówki jest ważny?

Duże, standardowe żarówki ledowe e14 są zdecydowanie węższe od swych odpowiedników z gwintem E27. Co prawda czasem zdarza się, że mają one kształt zwykłych, okrągłych żarówek, ale zazwyczaj jest inaczej.

Chodzi głównie o to, aby w trakcie świecenia żarówka nie stykała się z krawędzią oprawy oświetleniowej. W ten sposób można ją łatwo uszkodzić, a nawet zniszczyć. Dlatego rozmiar żarówek z gwintem E14 jest znacznie mniejszy.

Rodzaje żarówek

Standardowe żarówki LED E14 mają kształt kolisty (tak jak zwykłe żarówki żarowe) lub wydłużony. Te pierwsze sprawdzą się w zwykłych, prostych oprawach oświetleniowych.

Wydłużone (w kształcie płomienia) żarówki ledowe E14 sprawdzają się w bardziej wymyślnych oprawach o kształcie kwiatów, smukłych brył przestrzennych itd.. Jeśli klosz ma smukły kształt, to żarówka z E14 jest tu jedynym, sensownym rozwiązaniem.

Żarówka a świetlówka

Dzisiejsze żarówki ledowe E14 coraz śmielej zaczynają wypierać świetlówki, które również – zależnie od wariantu – były osadzane na dwóch różnych typach gwintów. Niestety, świetlówki świeciły słabiej i zużywały znacznie więcej energii.

Trzeba też podkreślić, że świetlówki (z ich wymyślnymi kształtami) nie zawsze prezentowały się dobrze w kloszu. Żarówki LED mają proste formy, wobec czego ładnie się komponują nawet z najbardziej rozbudowanymi kloszami i oprawami.