Jak nie dać się oszukać w warszawskich taksówkach?

Warszawa to duże miasto z dobrze rozwiniętą komunikacją miejską. Zdarza się jednak, że najwygodniejszym sposobem na dojazd do celu jest taksówka. Jak wybrać bezpieczną taxi w Warszawie i nie narazić się na wysoki rachunek?

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o oszukanych osobach podróżujących taksówkami. W rzeczywistości jednak zamiast taksówki mają wtedy do czynienia z osobami podszywającymi się pod taksówkarzy, które oferują usługi przewozowe w znacznie wyższych cenach.

Kto jest narażony na niebezpieczeństwo?

Na takie niebezpieczeństwo narażone są przede wszystkim osoby, które po raz pierwszy przyjeżdżają do Warszawy – turyści, osoby podróżujące biznesowo, zarówno z Polski, jak również z innych krajów. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby wsiąść do samochodu, który tylko udaje taksówkę, a tym samym narazić się na znacznie wyższy rachunek.

Jak rozpoznać prawdziwą taxi w Warszawie?

Osoby, które chciałyby uniknąć tego niebezpieczeństwa, powinny przede wszystkim wiedzieć, jak rozpoznać prawdziwe warszawskie taxi. W tym celu powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na oznakowanie pojazdu – to po nim możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z prawdziwą taksówką.

Oznakowanie taksówek w Warszawie:

  • żółto-czerwony pas z pięciocyfrowym numerem bocznym i herb Warszawy na przednich drzwiach
  • tabliczka z hologramem i numerem licencji oraz numerem rejestracyjnym samochodu na przedniej szybie
  • cennik usług umieszczony na szybie prawych tylnych drzwi
  • w środku identyfikator kierowcy z hologramem, jego zdjęciem i imieniem i nazwiskiem
  • kasa fiskalna wewnątrz samochodu

Aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko związane z przejazdami taksówkami w Warszawie, warto korzystać z usług na telefon albo zamawiać taxi w Warszawie przez specjalne aplikacje mobilne przeznaczone do tego celu. Fałszywe taksówki stoją głównie na postojach, więc to tam możemy najczęściej narazić się na niebezpieczeństwo. Gdy zostaniemy oszukani, możemy zgłosić ten fakt Policji albo Straży Miejskiej. Możemy też przesłać skargę do Urzędu miasta stołecznego Warszawa.