Jak dobrać odpowiedni zegarek?

Kiedyś zegarki służyły wskazywaniu czasu. Dziś nadal to robią – jednak są czymś o wiele więcej. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model czasomierza w zależności od naszego stylu życia i potrzeb.

Rodzaj designu

Najczęściej używany jest zegarek codzienny, który dopasowany jest do charakteru jego właściciela. Może być bardziej w stylu sportowym, jak i klasycznym, może mieć elektroniczną lub tradycyjną ze wskazówkami, może mieć pasek z dowolnego materiału. Warto jednak dopasować go nie tylko do własnych upodobań, ale i do stylu życia.

Jeżeli spotkania biznesowe to twoja codzienność, często podpisujesz umowy i kontrakty, a do pracy udajesz się najczęściej w garniturze – niezbędny ci jest zegarek wizytowy. Ten typ czasomierza nierozerwalnie łączy się z klasyczną marynarką i koszulą. Zegarek wizytowy wygląda bardzo klasycznie: czytelna tarcza (najlepiej okrągła), skórzany pasek, brak dodatkowych elementów dekoracyjnych.

Jeśli wybierasz się na eleganckie przyjęcie, na  ślub lub inną ceremonię potrzebny ci będzie zegarek wieczorowy. Tak jak wizytowy ma klasyczny i elegancki design, jednak tarcza może być nieco większa i bardziej rzucająca się w oczy.

Rodzaj mechanizmu

Sercem zegarka jest jego mechanizm, od którego zależy również jego dokładność (a tym samym często i funkcjonalność).

Mechanizm klasyczny to taki, który należy nakręcać własnoręcznie za pomocą koronki (pokrętła z boku koperty). Unowocześnioną jego wersją jest mechanizm automatyczny, który odróżnia się tym – jak sama nazwa już wskazuje – że nakręca się sam, dzięki ruchom ręki, która go nosi. Mechanizmy tego typu „starzeją się”, przez co wraz z czasem ich użytkowania spada ich dokładność.

Najpopularniejszym dziś jest jednak mechanizm kwarcowy, zwany też elektronicznym, który pracuje na mocy pochodzącej z baterii. Zegarki takie są bardzo dokładne, trzeba jednak pamiętać o regularnej wymianie baterii. Warto wiedzieć, że istnieją ekologiczne mechanizmy kwarcowe, działające w oparciu o baterię słoneczną.

Rodzaj materiału

Materiał, z którego wykonane są koperta i ramka zegarka, przekładają się bezpośrednio na jego jakość. Czasomierze wykonane ze złota i platyny są bardzo drogie, dlatego częściej wybierane są te z tytanu i stali. W ofercie Fossil zegarki są wykonane głównie z tych materiałów.

Nie zalecamy wyboru zegarków, których koperta czy rama są wykonane z tworzyw sztucznych. Najczęściej są to podróbki dobrych producentów, są nietrwałe i łatwo je uszkodzić.