Atopowe zapalenie skóry (AZS) – przyczyny, objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry uważane jest za chorobę cywilizacyjną – cierpi na nią 1/3 populacji. Niestety na schorzenie nie ma skutecznego lekarstwa. Są jednak metody, które łagodzą i zmniejszają objawy.

Co wiemy?

Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną! Nie zachorujemy nawet po bliskim kontakcie z chorym. Eksperci oceniają, że przyczyn należy upatrywać w genach. Pierwsze symptomy u niemal połowy chorych występują już pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia. Często zdarza się, że schorzenie mylone jest ze skazą białkową. Owszem może się ona przyczynić do powstania tej choroby. Jednak przyczyny i objawy skazy białkowej różnią się od tych występujących przy atopowym zapaleniu skóry.

Niepokojące objawy

Zaczerwienienie, suchość skóry, swędzenie i skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych to najbardziej powszechne objawy atopowego zapalenia skóry. Zmiany najczęściej pojawiają się na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, ale mogą obejmować całe ciało. W ostrej fazie możemy mieć do czynienia z rumieniami, którym towarzyszyć mogą nadżerki, pęcherzyki oraz grudki. Przy okazji choroby może też występować astma oskrzelowa, sezonowy bądź przewlekły katar sienny czy alergiczne zapalenie spojówek. Choroba ma przebieg wieloletni z okresami, kiedy objawy są mniej lub bardziej nasilone. Co ciekawe, ogromne znaczenie w jej przypadku ma… stres emocjonalny. Co prawda nie jest on bezpośrednią przyczyną wywołującą objawy, ale poprzez wpływ na układ nerwowy może być decydującym czynnikiem, który wyzwoli chorobę.

Jak leczyć?

Atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć, ale można zmniejszać i łagodzić jego objawy. Bardzo istotne jest „naprawienie” uszkodzonego naskórka. Z pomocą przychodzą nam maści i kremy natłuszczające, czasem z dodatkiem preparatów steroidowych. Możemy również sięgnąć po leki przeciwzapalne i immunosupresyjne. Skuteczna jest też fototerapia, czyli leczenie światłem. W przypadku osób, które chorują na atopowe zapalenie skóry niezwykle istotna jest… odzież. Powinno się wybierać przede wszystkim tę bawełnianą i oddychającą. Bardzo ważne jest też systematyczne nawilżanie i natłuszczanie skóry – najlepiej sięgać po łagodne kremy zawierające lanolinę, parafinę, olej lniany, oliwę z oliwek. Unikać z kolei trzeba perfumowanych mydeł, soli kąpielowych i aromatyzowanych produktów kosmetycznych. Więcej na temat atopowego zapalenia skóry dowiemy się ze strony latopic.pl