Laparoskopia – na czym to polega?

Od kilkunastu lat laparoskopia jest metodą przeprowadzania zabiegów operacyjnych, mającą coraz większe zastosowanie. Wcześniej wykorzystywano ją wyłącznie w celach diagnostycznych. Co jest w niej tak wyjątkowego?

Na czym polega zabieg laparoskopii?

Do zabiegu używa się laparoskopu, czyli rurki teleskopowej, połączonej z kamerą i źródłem światła. Mała kamera z oświetleniem, wprowadzona do wnętrza ciała daje obraz bezpośrednio na monitor komputerowy. Obraz ten można powiększać dziesięciokrotnie, dzięki czemu łatwiej przeprowadzić zabieg. Do operacji używane są mikro narzędzia. Insulator służy do utrzymania stałego ciśnienia gazu wpuszczonego do jamy brzusznej. Trokator ma kształt rurki zakończonej trzpieniem. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Do jamy brzusznej wprowadza się najczęściej dwutlenek węgla o pojemności do 5 litrów. Kolejnym krokiem jest nacięcie powłok brzusznych trokarem i wprowadzenie przez powstałe otwory kaniuli. Przez nią wprowadza się właściwy laparoskop. Nacięcia wynoszą około 1 cm. O laparoskopii ginekologicznej więcej informacji znaleźć można na stronie lactovaginal.pl. Przed zabiegiem konieczne jest (jak przed każdą inną operacją) oznaczenie grupy krwi i jej krzepliwości. Przeprowadzane jest również badanie EKG. Dzień przed laparoskopią zachowuje się lekką dietę.

Operacja klasyczna czy laparoskopia?

Laparoskopia to zabieg oszczędzający. Nacięcie powłok skóry jest znacznie mniejsze niż przy operacji klasycznej. Minimalizuje się również ryzyko powikłań, a rany szybciej się goją. Dzięki temu pacjent jest krócej hospitalizowany i szybciej wraca do zdrowia. Niestety, nie każdy zabieg można przeprowadzić tą metodą. Przy konieczności większej interwencji chirurgicznej zazwyczaj stawia się na klasyczną operację. Przeciwwskazaniem do laparoskopii jest ciąża, podeszły wiek, zaawansowana astma oraz przebyty w niedawnym okresie zawał. Przy operacjach laparoskopowych ginekologicznych warto wcześniej zadbać prawidłową florę bakteryjną pochwy i wykluczyć zakażenia, takie jak grzybica pochwy i wszelkie inne czynniki, mogące mieć negatywny wpływ na stan zdrowia.