Śruby ze stali nierdzewnej – rodzaje i specyfika

Śruby ze stali nierdzewnej obecne są dosłownie wszędzie, w naszych salonach, kuchniach, sypialniach ogrodach, w halach produkcyjnych i handlowych oraz w kadłubach statków… Można by tak wymieniać bez końca. Tym dziwniejszym jest fakt, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że pod ogólną kategorią „śruby ze stali nierdzewnej” kryje się bardzo szeroka grupa zróżnicowanych produktów.

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna to najpopularniejszy i najczęściej obok miedzi wykorzystywany stop metali. Wyróżnia go specjalnie opracowany skład: obniżona zawartość węgla oraz zwiększona chromu, co czyni go odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz działanie większości kwasów i zasad. Doprecyzowując, zawarty w stali chrom reaguje z tlenem tworząc cienką, niewidoczną gołym okiem powłokę, która, w razie wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń, posiada zdolność samoczynnej regeneracji. Na tym jednak walory tego stopu się nie kończą. Stal nierdzewna jest żarowytrzymała, łatwa w obróbce oraz posiada bardzo korzystny stosunek wagi do ceny. Wreszcie, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej, często pomijanej zalecie tego stopu. Otóż jest ona bardzo elegancki, stylowy i estetyczny, dzięki czemu doskonale wpasuje się we współczesne, minimalistyczne aranżacje i projekty.

Zapoznaj się z ofertą firmy Stalmut -> Śruby kołnierzowe DIN 6921 (https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-kolnierzowe-din-6921/)

Rodzaje śrub ze stali nierdzewnych

Wyjaśniwszy pokrótce czym właściwie jest stal nierdzewna, czas przejść do omówienia poszczególnych kategorii wykonanych z niej śrub. Każda grupa oznaczona jest dwuczłonowym symbolem, składającym się z dużej literą alfabetu i cyfry. I choć może na początku brzmi to jak przysłowiowa „czarna magia”, to tak naprawdę nie jest zbyt skomplikowane, a znajomość oznaczeń może znacznie ułatwić życie. Mamy zatem trzy główne kategorie śrub nierdzewnych, a w każdej z nich wyróżniamy dodatkowo kilka rodzajów:

  1. śruby A1, A2, A3, A4 i A5 wykonane ze stali niemagnetycznej i hartowanej,
  2. śruby C4, C3 i C1 posiadające silne właściwości magnetyczne i mocno hartowane,
  3. śruby F1 posiadające właściwości magnetyczne, ale niehartowane.

A2 – najczęściej używane śruby ze stali nierdzewnej

Spośród wszystkich wymienionych powyżej kategorii, najczęściej będziemy mieć do czynienia ze śrubami A2. Śruby A2 wykonane są z materiału, który popularnie określany jest mianem „nierdzewki”. Jest to stal wysokostopwa, odporna na korozję i długotrwałe działanie wilgoci oraz bardzo wytrzymała, co czyni śruby A2 niezastąpionymi w budownictwie wodnym, okrętnictwie, budowaniu mostów oraz w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się również w konstrukcjach hal przemysłowych i pawilonów handlowych, balustradach i altanach. Świetnie sprawdzają się w przemyśle ciężkim oraz przy montowaniu specjalistycznej aparatury dla przemysłu chemicznego. Na tym jednak nie koniec, elementy te są bowiem również obecne we wnętrzach naszych domów, w sprzętach AGD i RTV. Krótko mówiąc, śruby A2 są obecne wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na awaryjność i zawodność, a konstrukcje poddawane są intensywnej, długotrwałej eksploatacji.