Solidne konstrukcje żelbetowe – co powinniśmy o nich wiedzieć

Solidne konstrukcje żelbetowe – co powinniśmy o nich wiedzieć

Konstrukcje żelbetonowe otaczają nas ze wszystkich stron – mieszkamy w nich, pracujemy, robimy zakupy czy spędzamy czas wolny na różnorodnych rozrywkach, nie zastanawiając się na co dzień nad ich niezwykłymi właściwościami, dzięki którym przetrwały w nienaruszonym stanie długie już lata.

Jakie cechy charakterystyczne posiada żelbet

Jednak inwestując w własną nieruchomość, najczęściej mamy możliwość bliżej zaznajomić z tym materiałem, który jest połączeniem betonu i stali. Każdy architekt czy Firma zajmująca się konstrukcjami żelbetowymi, z pewnością będą potrafili podać nam kilka faktów, które sprawiają, że właśnie ten materiał jest tak chętnie wykorzystywany już od połowy XIX wieku. Żelbeton jest niezwykle trwały i solidny, co zawdzięcza ogniotrwałości, odporności na duże obciążenia statyczne i dynamiczne oraz temu, że dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu, nie straszne są mu nawet bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne.

Konstrukcje żelbetonowe

Jak wspomniano już wcześniej, żelbetonowe nieruchomości otaczają nas ze wszystkich stron, tworzy się z niego budynki mieszkalne, gospodarcze, produkcyjne, usługowe, a nawet mosty. Firmy zajmujące się konstrukcjami żelbetowymi wciąż otrzymują nowe, a nawet coraz bardziej wymagające i skomplikowane projekty. Swoje doskonałe właściwości materiał ten zawdzięcza połączeniu dwóch solidnych substancji, jakimi są beton i stal – stosuje się tu stalowe pręty, kable, siatki, liny czy większe elementy, takie jak na przykład dwuteowniki. Elementy konstrukcyjne są tak wytrzymałe i odporne, właśnie dzięki temu, że naprężenia przenoszone są na stal zbrojeniową, a beton „bierze na siebie” działające obciążenia.

Firma zajmująca się konstrukcjami żelbetowymi czy samodzielne wykonanie?

Żelbet w porównaniu do innych technik budowlanych jest atrakcyjny cenowo, a jego długa i pozytywna historia budzi zaufanie inwestorów, dlatego niejednokrotnie osoby budujące własne domy zastanawiają się nad tym, czy nie poradzą sobie samodzielnie z wykonaniem takiej konstrukcji, bez posiadanego doświadczenia, bazując jedynie na wiedzy dostępnej na przykład w internecie. Jednak chcąc mieć pewność bezpieczeństwa i zachowania wszelkich pozytywnych właściwości materiału jakim jest żelbeton, zdecydowanie lepiej jest zwrócić się do profesjonalnej firmy. Domy budujemy na lata i czasami nie warto, chcąc zaoszczędzić środki, sprowadzać na siebie ewentualne kłopoty przy odbiorze czy użytkowaniu budynku.