Kupić gotowy dom czy postawić na budowę?

Możliwość zamieszkania w nowym domu to niezwykle kusząca perspektywa. Brak sąsiadów za ścianą, możliwość spędzania wolnego czasu w przepięknie przygotowanym ogrodzie, a przede wszystkim ogromna prywatność. Zanim jednak nastąpi przeprowadzka do nowego domu, trzeba go zdobyć. Czy lepiej opłaca się budować od podstaw nowy dom, czy może jednak dokonać zakupu nieruchomości już istniejącej?

Domy gotowe, czyli oferty z rynku pierwotnego i wtórnego

Najszybciej można zdobyć nowy dom poprzez jego zakup. Rynek nieruchomości oferuje wiele możliwości związanych z zakupem domu. Tego typu oferty, czy to z rynku wtórnego, czy rynku pierwotnego, będą rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu. Osoby niecierpliwe, niemające zamiaru czekać długo na swój nowy dom, zdecydowanie powinny korzystać właśnie z tego typu rozwiązań.

Należy zaznaczyć różnice pomiędzy ofertami przygotowanymi na rynku wtórnym i rynku pierwotnym. Domy z rynku wtórnego mogą być najróżniejsze kiedy mowa o ich wieku. Jednorodzinne domy mające 3 lata, jak i również domy powstałe wiele dekad temu. Decydując się na domy już użytkowane, należy liczyć się z kosztami odnośnie ich remontu czy też dopasowania do swoich wymagań estetycznych. Plusem skorzystania z rynku wtórnego jest możliwość wybierania ofert w doskonałych lokalizacjach, możliwość uzyskania nieruchomości w okazyjnych cenach.

Gotowy dom w stanie deweloperskim

Domy czekające na to, aż ktoś w nich zamieszka. Oferty deweloperskie na rynku pierwotnym, czyli domy w stanie deweloperskim. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego zakupu nieruchomości oraz zostania pierwszym właścicielem. Równocześnie domy w stanie deweloperskim samodzielnie się aranżuje, realizuje wnętrza zgodnie z własnymi potrzebami. Na pewno taka oferta, nie jest dla tych, którzy chcą panować nad każdym detalem, w tym oczywiście nad wyglądem, projektem domu.

Budowa nowego domu

Budując własny dom, ma się uczucie czegoś wielkiego. Każdy, kto angażował się w budowę, odczuł to, że realizuje projekt życia. Na początku przygody z budową nowego domu należy oczywiście mieć odpowiednią działkę. Działka jest wyjściem do przygotowania projektów domu, a także rozpoczyna proces załatwiania wszystkich niezbędnych pozwoleń. Projekty domów dzielą się na dwie kategorie. Gotowe projekty domów, których cena zaczyna się od 2-3 tysięcy złotych. Indywidualne projekty domów, na które ogromny wpływ ma inwestor. Ceny projektowania zaczynają się od 200 zł za m2.

Ktoś dom musi zbudować

Budowa domu, czyli znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej. Polski rynek budowlany cierpi od jakiegoś czasu na chroniczny brak specjalistów w dziedzinie budownictwa. Dlatego znalezienie dobrej ekipy budowlanej może zająć sporo czasu. Decyzja o angażu byle jakich budowlańców, gdzie jedynym kryterium doboru jest cena, skutkuje oczywiście późniejszymi problemami. Kiepsko wykonane prace budowlane, spodziewane poprawki różnych elementów, czy też znaczne opóźnienia w inwestycji.

Co bardziej się opłaca – dom gotowy czy budowany od zera?

Nigdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Budowa domu od podstaw pozwoli zaplanować wszystkie detale, pozwoli zapanować nad tym, jak będzie prezentowała się nieruchomość. Jednak ilość decyzji do podjęcia, ilość rzeczy do zrobienia i oczekiwanie nawet do 2 lat na oddanie do użytkowania domu, może skutecznie ostudzić co niektórych. Zakup gotowego domu to oczywiście gwarancja szybkiego zamieszkania w swoich nowych czterech ścianach. To również możliwość znajdowania nieruchomości w naprawdę atrakcyjnych lokalizacjach. Jednak na niekorzyść przemawia na pewno fakt związany z wiekiem konkretnych domów, a także możliwością wykładania pieniędzy na poprawki czy całkowite przerobienie wnętrz.