Autoklawy medyczne oraz ich zastosowanie

Autoklawy medyczne to urządzenia, które stosuje się najczęściej w laboratoriach. Posiadają one komorę ciśnieniową, za pomocą której przeprowadza się proces sterylizacji przyrządów laboratoryjnych. Sposób działania autoklawu poznasz dokładniej w tym artykule.

Jak działają autoklawy medyczne?

Autoklaw posiada komorę ciśnieniową, w której przeprowadza się sterylizację narzędzi w podwyższonej temperaturze oraz przy zwiększonym ciśnieniu. Są to niezbędne urządzenia służące do zapobiegania zanieczyszczeniom i przenoszeniu się różnego rodzaju bakterii i wirusów.

Proces sterylizacji w autoklawie jest dość złożony i przebiega w trzech etapach. Pierwszy etap polega na usunięciu całego powietrza z komory ciśnieniowej. Zalegające powietrze hamuje bowiem proces sterylizacji i powinno zostać usunięte, aby urządzenie mogło działać poprawnie. Jest to pierwszy etap cyklu zwany kondycjonowaniem. Następnie autoklaw napełnia się parą oraz gwałtownie zwiększa ciśnienie i temperaturę wewnątrz komory ciśnieniowej. Jeśli temperatura oraz ciśnienie osiągną docelowe wartości, zachodzi proces sterylizacji narzędzi i trwa on przez określony wcześniej czas.
Ostatnim etapem działania autoklawu jest schładzanie. Podczas tego etapu usuwana jest para z komory ciśnieniowej, a co za tym idzie zmniejsza się ciśnienie w komorze, co umożliwia swobodne wyschnięcie sterylizowanych narzędzi.

Autoklawy medyczne oraz ich podział na klasy

Autoklawy medyczne służą do przeprowadzania procesu sterylizacji z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia oraz pary wodnej o wysokiej temperaturze. W ten sposób zabijane są wszelkie mikroorganizmy, które występują na używanych wcześniej narzędziach. Stosowanie procesu sterylizacji jest niezwykle ważne, aby nie doprowadzić do powstawania groźnych chorób wśród operowanych pacjentów. Zastosowanie autoklawów medycznych stanowi jeden z najbardziej skutecznych sposobów sterylizacji narzędzi.

Autoklawy można podzielić na kilka klas. Podział zależy od rodzaju narzędzi, które można w nich sterylizować. Podstawowe klasy sterylizacji to: klasa B, klasa S oraz klasa N. Różnią się one przede wszystkim stopniem zaawansowania.

Zastosowanie autoklawów medycznych

Autoklawy znajdują zastosowanie głównie w placówkach medycznych oraz laboratoriach. W tego typu miejscach zachowanie sterylnych warunków jest niezwykle istotne, aby zapobiegać przenoszeniu się chorób lub błędów pomiarowych podczas badań laboratoryjnych.
Autoklawy wykorzystuje się również w miejscach, w wielu zakładach produkcyjnych. Znajdują one swoje zastosowanie m.in. podczas produkcji komponentów lotniczych.