Różne metody nauki angielskiego

Dodatkowa edukacja zazwyczaj jest płatna, ale mimo tego warto w nią inwestować, bo w ten sposób inwestuje się w swój rozwój. Każdy zakup dodatkowej pomocy naukowej powinien być jednak przemyślany. Jeżeli celem zakupu ma być kurs angielskiego, dobrze by było właściwie go wybrać, zapoznając się z jego różnorodnymi formami i ich przeznaczeniem.

Kurs grupowy

Zazwyczaj jest to najtańsza forma edukacji. Kursy odbywają się w kilkuosobowych bądź kilkunastoosobowych grupach, choć zwykle są to jednak grupy mniejsze, albowiem w tych większych dużo ciężej kontroluje się postępy każdego ucznia.

Minusem jest na pewno brak personalizacji i przesadnie uniwersalny charakter kursu. Plusem nastawienie na naukę konwersacji i dodatkowa motywacja płynąca od pozostałych uczestników szkolenia.

Kurs indywidualny

Jeżeli chce się jednak, by czas przeznaczony na edukację został w stu procentach wykorzystany, warto mimo wszystko zdecydować się na indywidualny tryb nauki. Na kursach angielskiego prowadzonych 1:1 można skoncentrować się w pełni na tych umiejętnościach, które rzeczywiście chce się opanować, zamiast tracić czas na naukę nieprzydatnych zwrotów albo tego, co już się umie.

Indywidualne lekcje dają zwykle większą zachętę do samodzielnej pracy w domu. Uczeń, który spotyka się z nauczycielem sam na sam, nie jest w stanie ukryć, że nie wykonał jakiegoś zadania lub nie opanował zaleconego mu słownictwa, podczas gdy w grupie takie niedociągnięcia często pozostają niezauważone.

Kurs z polskim nauczycielem

Kurs angielskiego może być prowadzony albo przez polskiego nauczyciela, albo przez osobę, dla której język angielski jest językiem ojczystym. Wbrew pozorom ten drugi wariant nie zawsze będzie jednak wskazany.

Osoby, które mają bardzo duże trudności ze zrozumieniem słyszanego języka, powinny jednak początkowo zdecydować się na przynajmniej kilka lekcji z polskim nauczycielem. Dzięki temu na spokojnie wdrożą się w nowy tryb nauki i nie będą przesadnie stresować się tym, że czegoś nie zrozumieją.

Kurs z native speakerem

Osoby średniozaawansowane i zaawansowane zawsze powinny wybrać kurs angielskiego prowadzony przez native speakera. Native speaker to osoba, która zazwyczaj przeprowadza wszystkie zajęcia wyłącznie w wybranym języku obcym.

Taka forma nauki jest nieco trudniejsza, ale znacznie efektywniejsza. Pozwala ona nauczyć się swobodnej konwersacji i bardzo dobrze osłuchać się z językiem.