Typowe koszty pożyczek w parabankach

Zaciągnięcie kredytu w dzisiejszych czasach wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się to wydawać. Z tego też powodu w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy, udajemy się do firm zajmujących się zawodowo udzielaniem pożyczek.

Łatwa i szybka pożyczka?

Dlaczego tak chętnie korzystamy z usług firm specjalizujących się w udzielaniu pożyczek? Bo w ich przypadku formalności ograniczone są właściwie do minimum. Nie jest wymagane posiadanie pozytywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Niejednokrotnie wszystko możemy załatwić bez wychodzenia z domu. A poza tym decyzja o przyznaniu klientowi środków z parabanku podejmowana jest zazwyczaj niezwłocznie i pieniądze błyskawicznie trafiają na nasze konto. W licznych propozycjach znajdziemy oferty dla osób prywatnych, jak i pożyczki dla firm. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Ale… coś za coś.

Zanim weźmiesz pożyczkę, dopytaj o szczegóły spłaty

Parabanki ceną rekompensują sobie ryzyko udzielania tego typu pożyczek… Dlatego też już na początku współpracy dopytajmy, ile pieniędzy w rzeczywistości będziemy musieli zwrócić. I nie chodzi tutaj o odsetki. W ich przypadku sprawa jest prosta. Od 2016 roku, zgodnie z prawem, oprocentowanie nie może przekroczyć 10%. Sprawa komplikuje się w przypadku pozostałych opłat. Co więc składa się na całkowity koszt szybkiej pożyczki? Oprócz odsetek – prowizja, ubezpieczenie, podatek oraz opłaty za usługi dodatkowe jak na przykład szybkie rozpatrzenie wniosku, czy dostarczenie gotówki. Warto jednak zaznaczyć, że od przeszło dwóch lat firmy pozabankowe zobowiązane są do naliczania pozaodsetkowych kosztów pożyczek według jednego, wspólnego dla wszystkich wzoru czyli 25% kwoty pożyczki plus 30% tej kwoty w skali roku. Czasem musimy też uregulować opłatę weryfikacyjną lub rejestracyjną. Płacimy ją jeszcze przed otrzymaniem informacji zwrotnej o zaakceptowaniu wniosku. W części firm jest ona niewielka: wynosi 1 grosz lub 1 złoty. Niekiedy jednak jej koszt może wynieść nawet do parunastu złotych.

To czy w czasie spłaty długu, narazimy się na jeszcze większe koszty, zależy tylko od nas i naszej skrupulatności oraz odpowiedzialności. Koszty pożyczki mogą rosnąć w błyskawicznym tempie, jeśli nie spłacamy regularnie ustalonych rat. Każdy dzień zwłoki powoduje, że nasz dług rośnie. Skutki opóźnienia w spłacie kredytu i pożyczki niejednokrotnie rujnują domowe budżety.