Zdrowe odżywianie – jak zacząć

Zdrowe odżywianie jako klucz do pozytywnego myślenia

Zdrowe odżywianie w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularnym tematem, o którym rozmawia się coraz bardziej otwarcie i chętnie. Kiedyś traktowane było jako zło konieczne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, czy pomocy przy wychodzeniu z ciężkiej choroby, jednak dzięki rozpropagowaniu tematu i dojściu do głosu specjalistów – nasze myślenie o zdrowym odżywianiu powoli zaczyna się zmieniać, co jest tendencją jak najbardziej dobrą, gdyż zmieniając podstawowe czynniki w naszym codziennym menu jesteśmy w stanie osiągnąć wiele korzyści nie tylko dla naszego organizmu, ale również dla naszego ciała jak i urody.

Jedną z niepomiernych korzyści zmiany naszej diety jest przede wszystkim wzrost odporności oraz ustabilizowanie prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Już po kilkunastu dniach jesteśmy w stanie zaobserwować zmiany, jakie da nam racjonalne podejście do żywienia, w postaci zwiększenia się naszej energii, wzrostu pozytywnego myślenia oraz aktywności i wrażenia 'czystego umysłu’. W połączeniu z aktywnością fizyczną odpowiednio dostosowaną do naszego stylu życia zauważymy również ubytek wagi oraz większe możliwości i zakres siły podczas wykonywania ćwiczeń – będziemy w stanie robić więcej i szybciej, a nasze działanie będzie o wiele bardziej wydajne.

Jak zacząć, aby się nie zrazić

Decydując się na zmianę naszej diety i sposobu żywienia, pamiętajmy aby nie robić tego gwałtownie i nagle. Początkowo powinniśmy zastanowić się, jak nasze żywienie do tej pory wyglądało i czy zmiany jakie przed nami czekają będą zaliczać się do tych większych lub mniej inwazyjnych. W zależności od tego, w jakim stopniu chcemy zmienić naszą dotychczasową dietę rozpiszmy sobie kilkunastodniowy plan – nie ingerujmy w nasze menu z dnia na dzień, ale wprowadzajmy spokojnie i regularnie kolejne produkty zawierające białko, węglowodany oraz nieprzetworzone tłuszcze, jednocześnie pozbywając się najbardziej szkodliwych produktów: czyli tych najbardziej przetworzonych, z największą ilością chemii oraz zbyt dużą ilością tłuszczy. Wraz z przebudową naszego menu, pilnujmy tego, aby nie popaść ze skrajności w skrajność i nie podejść zbyt rygorystycznie do tematu – zdrowe odżywianie ma być dla nas przyjemnością, a nie karą, zdrowe podejście do tematu spowoduje, iż nawet nie zauważymy kiedy dokonała się w nas taka przemiana. Oczywiście wraz z odpowiednio złożonym menu z wartościowymi produktami oraz skupieniem się na owocach i warzywach, zamiast na słodyczach oraz potrawach zbyt tłustych powinien iść regularny wysiłek fizyczny. Nie musi to być nie wiadomo jak intensywna forma ćwiczeń – wystarczy co najmniej 30 minut aktywności fizycznej każdego dnia w formie najbardziej dla nas optymalnej i komfortowej.

Łącząc zdrowe podejście do tematu wraz z aktywnością fizyczną oraz zwykłym rozsądkiem w postępowaniu – przechodząc na zdrowy tryb żywienia nie musimy przecież kompletnie rezygnować z dań i produktów, które sprawiają nam przyjemność, nie stanie się nic złego, kiedy raz w tygodniu pozwolimy sobie na mały 'cheatmeal’ – poczujemy ogromną różnicę w funkcjonowaniu naszego organizmu jak i nas samych.