Dom, budownictwo

Można powiedzieć, że domy teraz rosną jak przysłowiowe grzyby po deszczu. To fakt. W każdej miejscowości mniejszej lub większej można zaobserwować wiele rozpoczętych budów domków jednorodzinnych. Z jednej strony świadczy to o tym, że społeczeństwo staje się zamożniejsze, a z drugiej niestety świadczy o tym, że banki dalej chętnie udzielają kredytu na budowę domu. Jedna bez względu na to jakie jest źródło finansowania budowy domu trzeba pamiętaj o kilku podstawowych zasadach kiedy już zaczniemy budować swój wymarzony domek.

Lokalizacja i projekt

Przede wszystkim jedna z pierwszych i najważniejszych rzeczy jest wybór miejsca gdzie chcemy wybudować dom. Jest to bardzo ważna decyzja ponieważ kształtuje ona nasze przyszłe życie. Jedni wolą wiejskie klimaty, inni przedmieścia wielkich aglomeracji. Oba rozwiązania maja swoje wady i zalet, ale głównie różnią się ceną. Kiedy już mam wybrana lokalizacje swojego domu, to kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego projekt. Na rynku jest obecnie wiele ciekawych projektów domów jednorodzinnych. Każdy znajdzie dla siebie coś co mu się będzie podobać, a przede wszystkim będzie spełniać wymagania, które sobie założyliście. Mamy działkę, Mamy projekt. Co dalej?

Wykonawca 

Czas zdecydować się na odpowiednia firmę budowlaną. Obecnie dobre firmy budowlane maja zajęte terminy przynajmniej rok do przodu. Czasami warto jednak poczekać ten rok niż powierzać budowę domu firmie bez odpowiedniego doświadczenia i zaplecza. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, żeby firma którą wybierzemy obsługiwała naszą budowę kompleksowo. Czyli po za budową aby załatwiali wszystkie sprawy związane z budową jak: zaopatrzenie w materiały budowlane, kierownik budowy, adaptacja projektu. Jeżeli natomiast mamy czas sami na załatwianie tych spraw to oczywiście możemy to robić, jednak z doświadczenia wiem, że kosztuje to dużo nerwów szczególnie dla tych co nie mają pojęcia o budowlance, a do takich należy większość społeczeństwa. Trzeba również pamiętać o tym, aby z firma budowlana podpisać odpowiednią umowę, która daje nam gwarancje wykonania prac na czas. Kiedy firma budowlana zakończy pracę na budowie i zostanie nam tylko już wykończenie wnętrz to możemy powiedzieć, że jesteśmy w połowie drogi do zamieszkania we własnym domu.

Prace wykończeniowe

Wykończenie wnętrz jest o wiele trudniejsze i bardziej stresujące niż budowa domu. Przy tak zwanej „wykończeniówce” człowiek odchodzi od zmysłów. Na rynku jest taki wybór materiałów na wykończenie domu począwszy od farb, skończywszy na wszelkiego rodzaju różnych dodatków do domu. Podczas urządzania wnętrza wszystko staje się problemem. Każda płytka, każdy panel, każdy kolor farby jednak na końcu inwestora czeka wielka radość z możliwości zamieszkania w swoim wymarzonym domu.