Bieganie jesienią. Jak ubrać się na popularną orkę?

Bieganie jesienią jest uważane za bardzo przydatne w aspekcie budowania swojej formy. Nic więc dziwnego, że rzadko kto pozwala sobie na rezygnację z treningów w trakcie tej pory roku kalendarzowego. Na pewno jednak nie wolno bagatelizować aspektu wyboru odpowiednich elementów garderoby. W innym wypadku treningi nie będą wydajne. Poza tym bieganie bez właściwej odzieży to prosta droga do grypy, przeziębienia czy nawet gorszych dolegliwości związanych z naszym organizmem… Jakie elementy garderoby zatem wybrać? W jaki sposób prawidłowo ocenić temperaturę – ubierając się przed jesiennym treningiem?

Dlaczego jesienią nie można odpuszczać treningów?

Zawodowcy pod żadnym pozorem nie odpuszczają treningów w trakcie jesieni czy zimy. Amatorzy powinni brać z nich przykład. Profesjonaliści mają jednak o tyle lepiej, że nierzadko wyjeżdżają na zgrupowania do zagranicznych państw, gdzie temperatury są o wiele lepsze. Co mają zrobić osoby, które trenują po zakończonej pracy lub szkole, aby mieć lepszą kondycję, bardziej atrakcyjną sylwetkę itp.? Na pewno nie powinno się rezygnować z treningów. Wszystko dlatego, że bieganie w czasie jesieni pozwala zbudować formę przed kolejnymi miesiącami. Eksperci podkreślają, że jest to bardzo istotna pora roku kalendarzowego w tym temacie. Warto zatem mieć tego świadomość.

Odpowiednie elementy garderoby to podstawa

Mobilizacja do treningów to jednak nie wszystko. Trzeba również wybrać właściwe elementy garderoby. Czym kierować się podejmując ostateczną decyzję? Pamiętajcie, aby nie decydować się na przykład na elementy wykonane z bawełny. Takie rzeczy zatrzymują wilgoć, co jest pierwszym krokiem do mało wydajnego treningu i rozmaitych chorób… W końcu pot na skórze – w połączeniu z zimnem lub wiatrem – to praktycznie pewna grypa, przeziębienie lub nawet bardziej poważne kłopoty zdrowotne. Dobrze jest decydować się na elementy wykonane z materiałów syntetycznych. Odzież termoaktywna właściwie sprawdza się w tym temacie. Chroni organizm przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym odprowadza wilgoć na zewnątrz. Nie powoduje też bolesnych otarć itp. Dzięki temu osoby trenujące mogą całkowicie skupić się na bieganiu.

Jak właściwie ocenić temperaturę?

Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo ocenić warunki atmosferyczne. Dobrze jest kierować się zasadą 10 stopni. Mówi ona o tym, że należy ubierać się tak, jakby na dworze temperatura była o 10 stopni niższa niż wskazuje w tym momencie termometr. Wszystko dlatego, że trening pobudza krążenie. To oznacza, że z minuty na minutę będziecie odczuwać coraz większe ciepło. Nie należy zatem przesadzać na samym początku z ilością zakładanych elementów garderoby. Dobrze jest też ubierać się na tak zwaną cebulkę.

Artykuł powstał przy spółpracy z marką Nessi – producentem profesjonalnej odzieży dla biegaczy.