Grzybica pochwy – jak ją rozpoznać i leczyć?

Grzybica pochwy to jedna z najczęstszych infekcji narządów intymnych, z którą borykają się kobiety w każdym wieku. Przyczyn powstawania grzybicy jest wiele – nieodpowiednia higiena intymna jest tylko jedną z nich.

Skąd się bierze?

Grzybicę pochwy wywołują drożdżaki Candida, stąd inne określenie tej choroby, mianowicie kandydoza. To prawda, że jedną z przyczyn namnażania się drożdżaków jest nieprawidłowa higiena narządów intymnych, jednak to nie jedyne źródło grzybicy. Częstą przyczyną pojawienia się drożdżaków w organizmie jest antybiotykoterapia. Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków może powodować uciążliwą i nawracającą chorobę. Innym powodem pojawienia się kandydozy mogą być częste zmiany partnerów seksualnych.

Objawy

Infekcję grzybiczą można rozpoznać po uporczywym swędzeniu, pieczeniu i zaczerwienieniu pochwy i sromu, bolesnych stosunkach płciowych, trudnościach w oddawaniu moczu, wreszcie obecności bezwonnych, serowatych, grudkowatych upławów w kolorze białym. Więcej informacji o tym, jak rozpoznać i odróżnić kandydozę od innych rodzajów infekcji narządów intymnych, takich jak bakteryjne zakażenie pochwy i rzęsistkowica, znaleźć można na stronie internetowej provag.info.

Jak sobie poradzić?

Kobieta, cierpiąca na kandydozę powinna zwrócić szczególną uwagę na rodzaj spożywanych produktów. Nie jest na przykład wskazane spożywanie słodyczy i cukru, jako że to właśnie tym karmią się grzyby Candida. Zaleca się ponadto noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny. Przystępując do leczenia kandydozy, należy zwrócić uwagę na to, by poddał się mu także partner seksualny kobiety, ponieważ najprawdopodobniej on również jest zarażony.

Kiedy grzybica nie ustaje po zakończeniu przyjmowania leku, bądź nieustannie powraca, mamy do czynienia z przewlekłą grzybicą pochwy, która wymaga złożonej farmakoterapii. Nawracająca infekcja grzybicza może powodować suchość pochwy. Na skutek nieprawidłowości we florze bakteryjnej dochodzi, między innymi, do obniżenia wilgotności w pochwie, a to przekłada się niestety na dyskomfort w trakcie stosunku i ogólny spadek samopoczucia.