Uzupełnianie elektrolitów. Jak uzupełniać elektrolity w organizmie?

Elektrolity to jony soli obecne we krwi, osoczu i płynach ustrojowych, odpowiedzialne za przewodnictwo nerwowe i prawidłowe napięcie błon komórkowych. Ich niedobór wpływa na zaburzenia pracy układu nerwowego i mięśniowego. Na szczęście, jeśli posiadamy za mało elektrolitów w organizmie, możemy uzupełnić ich niedobory. Pomogą odpowiednia dieta, preparaty dostępne w aptece i picie napojów izotonicznych.

Czym są elektrolity?

Elektrolity to jony soli – sodu, potasu, wapnia i magnezu, znajdujące się we krwi, osoczu i płynach tkankowych. Utrzymują odpowiednie napięcie w błonach komórkowych i przenoszą impulsy nerwowe do innych komórek. Bez nich nie bylibyśmy w stanie funkcjonować, bo przewodnictwo nerwowe zostałoby zakłócone. Stężenie elektrolitów w organizmie zmienia się, ponieważ pozbywamy się ich oddychając, przez pot oraz przez mocz. Zdrowa dieta uzupełnia ich niedobory, ale są sytuacje, że trzeba szukać dodatkowych źródeł.

Kiedy tracimy elektrolity?

Równowaga kwasowo-zasadowa zostaje zachwiana, jeżeli z jakichś przyczyn tracimy dużo wody. To wraz z wodą minerały „uciekają” z organizmu, dlatego tracimy je podczas intensywnych treningów, ale także podczas infekcji. Zwłaszcza tych połączonych z gorączką i biegunką. Podczas infekcji pij dużo wody – nawet do 3 litrów dziennie.

Biegunka jest niebezpieczna szczególnie dla niemowląt. To reakcja organizmu na nadmiar toksyn, które dzięki niej są wypłukiwane z jelit. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza. Lekarz będzie wiedział, jaką dawkę płynów z elektrolitami zalecić.

Zadbaj o równowagę

Upały, intensywny wysiłek fizyczny, rygorystyczna dieta, stosowanie leków przeczyszczających i moczopędnych – to wszystko może przyczynić się do poważnego spadku poziomu elektrolitów w ustroju. Objawy niedoboru to arytmia, zawroty głowy, nadciśnienie, omdlenia, drżenie mięśni, senność i osłabienie. Aby organizm mógł powrócić do równowagi, należy dostarczyć elektrolitów. W jaki sposób?

Jak wyrównać poziom elektrolitów?

Pierwszym sposobem na uzupełnienie poziomu elektrolitów jest zastosowanie odpowiedniej diety. Będzie to dieta bogata w potas i w magnez.

Źródła potasu:

  • daktyle
  • banany
  • ziemniaki
  • rośliny strączkowe
  • soki pomidorowy i pomarańczowy.

Źródła magnezu:

  • kakao
  • banany
  • pestki dyni
  • rośliny strączkowe
  • kasze gryczana i jaglana.

Kolejną metodą jest picie wysokozmineralizowanej wody oraz napojów izotonicznych. Pomoże także stosowanie dostępnych w aptece preparatów potasu, magnezu i wapnia. Więcej informacji znajdziecie na stronie: orsalit.pl.