Ziołolecznictwo znowu w łaskach – wybierz dziurawiec pospolity

herbavis - herba (11).jpg

Ziołolecznictwo wraca do łask. Coraz więcej osób stara się żyć w zgodzie z naturą, prowadzić zdrowy tryb codziennego funkcjonowania, wybierać produkty o pozytywnym wpływie na organizm. Ci, którym zależy na dbaniu o formę, powinni sprawdzić, jakie dziurawiec zastosowanie ma. Jego spożywanie jest wskazane, a co ważne, można tę roślinę bez trudu zbierać samemu.

Dlaczego sięgać po dziurawiec?

Na wstępie warto poznać, jakie działanie ma dziurawiec pospolity, by świadomie korzystać z jego dobrodziejstw. Ziele można stosować zarówno jako pomoc w lecznictwie, jak i prewencyjnie, by wzmacniać pewne narządy i ograniczać ryzyko wystąpienia ich dysfunkcji.

Należy wiedzieć, że dziurawiec zastosowanie ma przy kłopotach z wątrobą oraz układem trawienia. Korzystnie wpływa na ten pierwszy narząd i usprawnia przemianę materii. Z tego powodu po herbatki z dziurawca sięgają często osoby odchudzające się. Regularne spożywanie naparu z tej rośliny przyspieszy trawienie tłuszczów. Dobroczynny wpływ na wątrobę sprawia też, że napar powinni spożywać wszyscy, którzy nadużywali lub wciąż nadużywają alkoholu.

Coraz częściej mówi się także, że ziele pomaga osobom cierpiącym na bezsenność. Włączenie do diety tych ziół nie tylko ułatwia zasypianie, ale także zapewnia wysoką jakość snu. Jest to bardzo ważne w kontekście zdrowia. Dobry sen to czas regeneracji dla organizmu, w tym przede wszystkim mózgu. Bez przespania odpowiedniej liczby godzin niemożliwe jest należyte wypoczęcie. Dziurawiec pospolity potrafi też łagodzić stany depresyjne, dlatego mogą po niego sięgać wszyscy, którzy borykają się z problemami typu:
– zaburzona samoocena i samoakceptacja,
– kłopoty z odnalezieniem się w otaczającej rzeczywistości,
– utrudniona komunikacja z innymi,
– nieustające uczucie pustki i przygnębiania,a także wiele innych przypadków.

Kiedy i gdzie zbierać dziurawca?

Oczywiście gotowe herbatki z suszu tej rośliny można kupić w sklepach i aptekach. Jednak osoby, które cenią samodzielne przygotowywanie naparów, mogą po prostu zbierać rośliny i suszyć. Ziele zaczyna kwitnąć późną wiosną, a proces ten trwa przez całe lato. Dziurawiec kiedy zbierać, by miał najlepsze właściwości? Najkorzystniej jest zrywać rośliny w okresie między czerwcem a sierpniem.

Plusem jest fakt, że, jak sama nazwa wskazuje, jest to ziele pospolite, występujące licznie na terenie całej Polski. Najszybciej można je znaleźć oczywiście na łąkach, ale także w lasach. Szczególnie często pojawia się wzdłuż leśnych ścieżek.