Na czym polegają opinie podatkowe?

Opinie podatkowe cieszą się w ostatnim czasie niezwykle dużym zainteresowaniem. Podstawowym instrumentem, który pozwala zmniejszyć ryzyko podjęcia złej decyzji przez przedsiębiorcę jest opinia podatkowa. Mamy tu na myśli oczywiście stosowanie przepisów podatkowych.

Czym są opinie podatkowe?

Należy pamiętać, że praktycznie każdego roku zmieniają się przepisy podatkowe. To sprawia, że bardzo ciężko jest za wszystkim nadążyć. Jedynie doświadczone i zorganizowane osoby mogą sobie z tym poradzić. Takimi osobami są doradcy podatkowi, którzy muszą obserwować wszelkie zmiany przepisów prawnych. Pomoc doświadczonego doradcy podatkowego pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości, które chodzą nam po głowie. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych doradców podatkowych, którzy od dłuższego czasu działają na rynku i cieszą się faktycznie dobrą opinią.

Przepisy prawa podatkowego

Warto dodać, że przepisy prawa podatkowego są bardzo skomplikowane i nie wszyscy dobrze je rozumieją. Należy też dokładnie zrozumieć, czym właściwie jest opinia podatkowa. Opinia to odpowiedź na pytanie klienta, wykonana na piśmie i dotycząca konkretnej sprawy. Koniecznie opis stanu faktycznego, analiza zagadnienia oraz sposób rozwiązania problemu podatkowego powinny znaleźć się w opinii. Warto mieć na uwadze, że opinię podatkową może przygotować nie tylko doradca podatkowy, ale również doświadczony prawnik. Niezbędne jest również wskazanie przepisów prawa, które stanowią podstawę rozwiązania problemu. Analiza musi wynikać z przepisów polskich oraz międzynarodowych przepisów podatkowych.

Orzecznictwo sądów

Orzecznictwo sądów powszechnych i administracyjnych jest niezwykle ważne. Należy pamiętać, że to organy podatkowe wydają interpretacje. Jeśli przedsiębiorca postąpił zgodnie z tym, co jest w interpretacji podatkowej to nie można wyciągać wobec niego żadnych ujemnych konsekwencji. Jest to podstawowa i najważniejsza zasada prawa podatkowego, od której nie ma żadnych wyjątków. Za tworzenie opinii podatkowych odpowiadają oczywiście doradcy podatkowi. Korzystają oni ze swojej ogromnej wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia w sprawach prawniczych. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zapewnić spokój przedsiębiorcy, który niestety obawia się odpowiedzialności karno-skarbowej. Opinie podatkowe mogą bardzo pomóc takim osobom.