Najlepsze środki czystości: domowe czy ze sklepu?

Najlepsze środki czystości: domowe czy ze sklepu?

Dbanie o czystość w domu jest niekończącym się nigdy procesem. Praca przy sprzątaniu nigdy się nie kończy, a co więcej jest żmudna i czasochłonna. W jaki sposób przyspieszyć to zadanie tak, aby cieszyć się relaksem zamiast ciągłą pracą? Jakich środków i sprzętów użyć, aby dom lśnił czystością bez intensywnych działań z naszej strony? Jak radziły sobie w tym temacie nasze babcie?

Domowe sposoby na czyszczenie i usuwanie plam

Nasze mamy i babcie nie korzystały z chemicznych środków czystości z prozaicznego powodu – nie było ich w sklepach lub były po prostu marnej jakości. Dlatego też wypracowały one wiele domowych sposobów na czyszczenie i usuwanie plam. Do czyszczenia podłóg drewnianych używana była soda, do plam woda utleniona, ocet i inne środki tego typu. Dzisiaj również do można samodzielnie przygotować Środki czystości tworząc mieszanki z tych składników, olejków eterycznych i wykorzystując wielorazowe opakowania. Dzięki temu można generować mniej odpadów i być bardziej ekologicznym.

Sklepowe środki czystości – czy są bardziej skuteczne niż sposoby domowe?

Czy zatem środki sklepowe są skuteczniejsze niż domowe środki czystości? W wielu przypadkach ich stosowanie jest zdecydowanie łatwiejsze – nie trzeba niczego samodzielnie przygotowywać, gotowe są proporcje. Ich skuteczność jest porównywalna, jednak ich stosowanie wymaga mniejszego nakładu sił, a to przecież równie ważne. Zawsze można połączyć domowe i sklepowe środki czystości by cieszyć się czystym domem.

Sprzęty ułatwiające utrzymanie czystości

Aby zminimalizować energię zużywaną do sprzątania warto korzystać ze sprytnych pomocników – sprzętów elektronicznych, które ułatwiają ten proces. Samojezdne odkurzacze, roboty mopujące czy czyszczące okna są nie tylko ciekawymi gadżetami, ale również pozwalają na zachowanie czystości bez ingerencji domowników. Przy odpowiednim zgraniu tych inteligentnych sprzętów można zająć się sprzątaniem nawet wtedy gdy nie ma nas w domu i po powrocie z pracy cieszyć się błogim relaksem.