Jakie są metody mycia rąk?
Mycie rąk jest podstawowym elementem higieny w codziennym życiu każdej osoby. To dzięki myciu rąk jesteśmy w stanie walczyć z wirusami i bakteriami, które znajdują się na ich powierzchni. Odpowiednia higiena mycia rąk pozwala pozbyć się około 80% drobnoustrojów. Natomiast pozostaje pytanie – jakie są metody mycia rąk?
Higiena mycia rąk – jakie istnieją metody na pozbycie się bakterii i wirusów?
Podstawowa metoda mycia rąk oparta jest na zastosowaniu mydła oraz ciepłej wody. Należy pamiętać, że aby metoda była skuteczna, musi być wykonana w odpowiedni sposób. Należy myć ręce przez około 30 sekund w sposób bardzo dokładny, nie omijać żadnych zagłębień oraz miejsc pod wolnym brzegiem paznokcia. Ponadto należy pamiętać o odpowiednim osuszeniu dłoni, najlepiej czystym ręcznikiem bawełnianym lub papierowym.
Istnieją również inne metody mycia rąk, takie jak higieniczna oraz chirurgiczna. Są one już bardziej zaawansowane i polegają na korzystaniu nie tylko z mydła i wody, ale również innych środków, takich jak płyny antybakteryjne.
Czym jest higieniczne mycie rąk?
Higieniczne mycie rąk ma przede wszystkim na celu eliminację bakterii z powierzchni dłoni przy pomocy mydła, wody oraz środków dezynfekujących. Samo mycie dłoni powinno trwać około minuty, następnie ich powierzchnia powinna być w dokładny sposób osuszona. Na koniec dłonie powinny być zdezynfekowane odpowiednim środkiem antyseptycznym.
Higieniczne mycie rąk polega na dokładnym oczyszczeniu dłoni, ale i również nadgarstków, przy pomocy mydła oraz wody. Metoda ta najczęściej stosowana jest w placówkach medycznych, ale również można korzystać z niej na co dzień, w takich sytuacjach, jak powrót do domu z miejsca publicznego.
Chirurgiczne mycie rąk – czym różni się od higienicznego?
Główną różnicą w stosowaniu metody chirurgicznej jest to, że dłonie powinny być myte przez około 90 sekund mydłem oraz wodą. Metoda polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni dłoni, nadgarstków, ale i również przedramienia, aż do zgięcia łokciowego. Następnym krokiem jest odkażenie tych miejsc odpowiednimi środkami.
Najczęściej metoda ta stosowana jest przez lekarzy, kiedy występuje ryzyko zakażenia się bakteriami. Jest ona niezbędna w sytuacji wykonywania zabiegu lekarskiego lub już po wykonanym zabiegu.