Program do wystawiania faktur – jak wybrać?

Program do wystawiania faktur – jak wybrać?

Najprostszy program do wystawiania faktur pozwala jedynie na wystawienie podstawowych dokumentów potwierdzających sprzedaż towarów lub usług. Jednak systemy bardziej zaawansowane mogą stanowić podstawę kierowania sprzedażą, gospodarką magazynową, a nawet logistyką.

Dodatkowe zalety programów do fakturowania

Wiele systemów do wystawiania dokumentów posiada bardzo przydatne funkcje. Można w nich między innymi przeprowadzać różnego rodzaju analizy. Programy pozwalają na przykład sporządzać zestawienia sprzedaży za dany okres lub zaprezentować historię rozliczeń z konkretnym kontrahentem. Posiadanie systemu umożliwia również śledzenie płatności i szybkie reagowanie, gdy klient spóźnia się z zapłatą za fakturę, Tego typu analizy znacznie ułatwiają proces windykacji i zapobiegają przeoczeniu nierzetelnego klienta. Program można także połączyć z magazynem, działem płac lub z systemem marketingowym i zarządzaniem sprzedażą.

Rozliczanie z urzędami

Większość dostępnych programów do wystawiania faktur pozwala na automatyczne wystawianie deklaracji i innych dokumentów, które należy okresowo wysyłać do różnych urzędów. Tego typu rozwiązania przydadzą się nie tylko w większych przedsiębiorstwach, ale również w mikro firmach, gdzie do tej pory właściciel był obciążony poprawnym i terminowym rozliczaniem z ZUS i US. Przedsiębiorca może także korzystać z bazy GUS, w której znajdują się dane wszystkich firm posiadających numer NIP.

Integracja różnych rodzajów płatności

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój branży e-commerce. Osoby, które założyły własne sklepy lub prowadzą działalność usługową używając internetu, mogą liczyć na szeroki wybór rodzajów płatności. Jest to kolejna zaleta zastosowania dobrego systemu do wystawiania faktur, który można dopasowywać do konkretnych potrzeb firmy. W sklepach online klient oczekuje szybkiego procesowania płatności oraz natychmiastowego potwierdzenia dokonania zakupu. Program do wystawiania faktur automatycznie przesyła dokumenty do klienta na wskazany przez niego adres mailowy.