Czym są zawiesia łańcuchowe?

W branżach przemysłowych są nieocenionym wsparciem, nawet budowlaniec zawsze ma je przy sobie. Mowa o zawiesiach łańcuchowych, które pomagają w przenoszeniu i transporcie ciężkich ładunków.

Konstrukcja zawiesi łańcuchowych

Są to proste i wygodne w użytkowaniu przedmioty wykonane ze stali o różnej wytrzymałości. Najczęściej wykorzystywane są zawiesia łańcuchowe klasy 8. Dzięki nim można przenieś praktycznie wszystko. Należy jednak uważać, aby nie stosować ich w środowisku kwaśnym, może to spowodować obniżenie wytrzymałości stali. Dostępne są także zawiesia klasy 4, 5, 10 oraz 12. Te ostatnie charakteryzują się największym udźwigiem.

Zawiesia łańcuchowe składają się z jednego, wspólnego ogniwa, które jest także częścią mocującą je z innymi urządzeniami. Na ogniwie zawieszone są cięgna, może być ich kilka, ale dostępne są także opcje z jednym cięgnem. Każde cięgno zakończone jest ruchomymi hakami lub zamocowanymi w jednej pozycji. Istnieją także zawiesia z zakończeniem pętlowym służące do transportu ładunków, których nie da się zawiesić na hakach.

Zasada stosowania zawiesi łańcuchowych

Każdy duży sprzęt dźwignicowy należy stosować według ścisłych zasad. Wszelkie odstępstwa mogą skutkować niebezpieczeństwem dla transportowanego towaru lub osób pracujących w danym miejscu.Producent do każdego rodzaju zawiesi dołącza tabelę, z której można odczytać Dopuszczalne Obciążenie Robocze (DOR), do tego celu należy znać ładunek transportowany oraz kąt rozwarcia cięgien, gdy używane są zawiesia kilkuciągowe. Niestosowanie się do zaleceń producenta jest niedopuszczalne.

Pracując w trudnych warunkach takich jak wysoka temperatura lub ostre zakończenia ładunku transportowego DOR powinien być odpowiednio zredukowany. Ponadto należy odpowiednio przygotować ładunek do transportu, znać jego środek ciężkości. Nie powinno się nim kołysać, obracać i szarpać go. Każda z wymienionych sytuacji może spowodować zniszczenie elementów zawiesi, a w konsekwencji uszkodzenie ładunku.

Oznakowanie i przegląd zawiesi łańcuchowych

Wszystkie zawiesia łańcuchowe powinny posiadać oznakowanie, które będzie pokazywać podstawowe informacje na ich temat — DOR, data produkcji, długość, klasa, nazwa producenta, znak CE oraz termin kolejnego przeglądu.

Stan zawiesi łańcuchowych należy kontrolować przed każdym użyciem jednak raz do roku powinny przejść one przegląd. Powinien się on odbyć u producenta lub w firmie posiadającej specjalne uprawnienia. Poza tym sprzęt ten może być podawany renowacji, malowaniu oraz wymianie zużytych elementów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho