Rodzaje broni myśliwskiej

Wybór właściwego rodzaju broni myśliwskiej jest kluczową decyzją w kontekście gałęzi myślistwa, w której chcemy się specjalizować. Zależnie od rodzaju polowania oraz gatunku zwierzyny konieczny jest dobór optymalnego typu broni. Dlatego dzisiaj skupimy się na szerszym omówieniu broni myśliwskiej, jaka jest dostępna w sklepach myśliwskich.

Czym charakteryzuje się uniwersalna broń kombinowana?

W przypadku osób, które jeszcze nie do końca określiły, w jakim kierunku będą się specjalizować, idealnym rozwiązaniem będzie wybór broni kombinowanej. Umożliwia ona strzelanie zarówno śrutem, jak i kulami. Świetnie sprawdza się podczas polowania na grubą zwierzynę. Równie dobrze radzi sobie z drobną zwierzyną. Broń kombinowana pozwala na polowanie z oddali oraz strzały z większej odległości.

Oczywiście każdy kompromis ma swoją cenę. Pewnym mankamentem broni kombinowanej może być ograniczona liczba strzałów, jakie można oddać bez przeładowania. Broń kombinowaną możemy podzielić na trzy typy:

  • kniejówkę,
  • dryling,
  • firling.

Kniejówka jest typem broni myśliwskiej z dwoma lufami – gładką (śrutową) oraz gwintowaną (kulową). Lufy są ułożone pionowo względem siebie. Kolejność luf jest uzależniona od producenta. Kniejówka pozwala polować na zwierzynę grubą i drobną. Jest bardzo uniwersalna. Krótsze lufy pozwalają na polowanie z podchodu. Z kniejówką można polować na sarny, daniele, jelenie oraz dziki.

Dryling to broń kombinowana złożona z trzech luf. Jedna jest gwintowana, a dwie pozostałe są gładkie. Lufa gwintowana w większości modeli znajduje się na dole. Pewną modyfikacją tego typu jest ekspres dryling, który posiada dwie lufy kulowe obok siebie oraz jedną śrutową na dole. Dryling pozwala polować na zające oraz ptactwo, a także na zwierzynę grubą.

Firling to broń myśliwska, która posiada cztery lufy. Dwie są gładkie, a kolejne dwie gwintowane. Ten typ nie jest zbyt popularny wśród myśliwych. Doceniają ją głównie miłośnicy wielu sztuk broni.

Czym charakteryzuje się broń kulowa?

Najpopularniejszym rodzajem broni kulowej jest sztucer. Posiada on gwintowaną lufę. Przeważnie jest wyposażony w celownik optyczny typu luneta bądź kolimator. Podczas polowań zbiorowych zamiast lunety używa się muszki i szczerbinki. Sztucery myśliwskie mogą mieć postać broni jednolufowej łamanej, repetiera lub sztucera samopowtarzalnego. Sztucer może być wyposażony w tzw. przyspiesznik typu francuskiego (jeden spust) lub niemieckiego (dwa spusty). Sztucer to typ broni wykorzystywany przede wszystkim podczas polowań na grubą zwierzynę. W tej kategorii występują jeszcze egzemplarze małokalibrowe, które świetnie sprawdzają się podczas polowań na sarnę, warchlaki oraz drapieżniki.

Czym charakteryzuje się broń śrutowa?

W tej kategorii możemy wyróżnić dubeltówkę, BOCK-a, broń PUMP ACTION oraz automat śrutowy. Dubeltówka jest złożona z dwóch, niegwintowanych luf, które biegną obok siebie. Obie komory nabojowe posiadają ten sam kaliber. Różnią się czokami na ich końcach. Dubeltówka jest bronią na drobną zwierzynę. Przy zastosowaniu odpowiednich naboi (breneka) sprawdza się także podczas polowań na większe zwierzęta.

BOCK to broń długa złożona z dwóch niegwintowanych luf, które biegną równolegle, jedna nad drugą. Obie lufy posiadają komory o takim samym kalibrze, ale różne czoki. BOCK wykorzystywany jest podczas polowania na drobną zwierzynę.

PUMP ACTION jest długą bronią gładkolufową. Jej przeładowanie wymaga wykonania specyficznego ruchu, przez co nazywana jest pompką. Ten typ broni jest używany do polowań na drobną zwierzynę.

Automat śrutowy to broń gładkolufowa, samopowtarzalna. Posiada jedną, niegwintowaną lufę. Idealna podczas polowań na ptactwo.

Ten krótki przegląd dobitnie uświadamia, jakie zróżnicowanie oferuje broń myśliwska. Warto zatem dobrze przemyśleć wybór konkretnego typu.

fot.materiały prasowe