Cera sucha – jak dbać o skórę

To, jak wygląda skóra naszej twarzy nie wynika tylko z jej pielęgnacji, ale też z uwarunkowań genetycznych. Dlatego też nie zawsze odpowiednia pielęgnacja, higiena, czy wizyta u dermatologa pomogą w rozwiązaniu problemu z nadmiernie tłustą lub wręcz przeciwnie – zbyt suchą skórą. Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje cery: tłustą, suchą i mieszaną. Każda z nich charakteryzuje się innym wyglądem, ale wymaga także odmiennej pielęgnacji, w tym stosowania specjalistycznych kosmetyków zapewniających skórze ochronę przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi.

Sebum – naturalny klucz do zdrowej skóry

Podczas gdy cera tłusta i mieszana są w naturalny sposób dobrze zabezpieczane przed niekorzystnym wpływem środowiska, cera sucha wymaga wyjątkowych zabiegów ochronnych i pielęgnacyjnych. Wszystkie te rodzaje skóry różnią się przede wszystkim ilością wydzielanego sebum, czyli łoju skórnego – tłustej wydzieliny gruczołów łojowych, której głównym celem jest ochrona skóry zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i zbytnią utratą wody. Sebum tworzy więc swego rodzaju hydrolipidową warstwę ochronną skóry. Jego nadmiar nie musi wskazywać na cerę tłustą, bowiem nadmierna produkcja może być odpowiedzią na uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłową higienę czy pielęgnację lub nadmierną suchość. To właśnie ta substancja odpowiedzialna jest za tak nielubianą błyszczącą, zbyt tłustą skórę twarzy. Warto jednak pamiętać o ważnej funkcji sebum i nie pozbywać się go nadmiernie.

Sebum a cera sucha

Częstym błędem w pielęgnacji skóry jest właśnie walka z nadmiarem sebum. Może to ostatecznie powodować do nadmiernej suchości twarzy. W jej wyniku skóra jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne takie jak obtarcia, odmrożenia czy oparzenia słoneczne, ale także inwazje bakteryjne czy grzybicze. Suchość twarzy nie musi jednak wynikać z walki z sebum, ale z samoistnego jego niedoboru. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie delikatnych kosmetyków najlepiej na bazie naturalnej, które nawilżą skórę oraz natłuszczą ją.

Jak obchodzić się ze skórą suchą

W przypadku cery suchej, poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, niezmiernie ważne jest dbanie o to, by nie poddawać skóry twarzy zbyt intensywnemu działaniu czynników zewnętrznych. Poza zabezpieczeniem przed słońcem czy mrozem, warto ograniczyć fizyczne działania mogące uszkodzić skórę, na przykład zrezygnować z pocierania twarzy ręcznikiem po myciu. Warto też zwrócić uwagę na to, jakich kosmetyków używamy. Czy są to kosmetyki naturalne? Dla jakiej cery są przeznaczone? Konieczne jest też zabezpieczenie skóry, zanim zaczniemy nakładać makijaż. Skóra powinna być zawsze odpowiednio nawilżona i natłuszczona tak, by w dotyku była miękka i elastyczna.