Akumulator niklowo-kadmowy czyli najbardziej trwałe ogniwo miniaturowe

Akumulator niklowo-kadmowy czyli najbardziej trwałe ogniwo miniaturowe

Ogniwa nicd uznaje się za bardziej trwałe ogniwa miniaturowe, lecz nie są to jedyne zalety tych urządzeń. Warto wiedzieć o nich więcej.

Efekt pamięci

Kiedy ogniwa nicd są często doładowywane, szybko się zużywają. Występuje tak zwany efekt pamięci. Ładowanie i rozładowywanie powinno następować w pełnych cyklach, to znaczy najpierw należy urządzenie w pełni naładować, a potem w pełni rozładować, później znów naładować, bez zbędnej zwłoki.

To najlepszy sposób na to, by urządzenie działało jak najdłużej i bezawaryjnie.

Zastosowanie ogniw niklowo-kadmowych

Ogniwa nicd jeszcze do niedawna były niemalże niezastąpione jeśli chodzi o modelarstwo czy krótkofalówki. Obecnie częściej spotyka się ogniwa Ni-MH, które mają inne zalety.

Toksyczne ogniwa?

Mówiąc o ogniwach niklowo-kadmowych warto wiedzieć, że kadm to jeden z najbardziej toksycznych metali ciężkich. Czy wobec tego użytkowanie takich akumulatorów jest bezpieczne dla użytkowników?

Tak. Ogniwa te przeszły wiele badań, aby potwierdzić bezpieczeństwo powszechnego użytkowania. Problem może stanowić jednak ich utylizacja, dlatego stopniowo są wycofywane. Dzisiaj troska o środowisko naturalne jest bardzo ważna.

Znakomita wydajność przy niskich temperaturach

Ogniwa nicd znakomicie sprawują się przy niskich i wysokich temperaturach. Są odporne na niewłaściwe użycie elektryczne. Niestraszne są im wstrząsy i drgania.

Z ogniw korzysta na co dzień na przykład branża telekomunikacyjna, kolej i wszystkie inne branże, w których niezawodność jest bardzo ważna.