Kryptowaluty? Bitcoin? Co to tak właściwie jest?

Rozwój systemów płatności.

Żyjemy w czasach gdy co raz to większa liczba osób zamiast tradycyjnej gotówki, preferuje płacić kartami płatniczymi, blikiem bądź innymi formami płatności zbliżeniowych. Postęp technologiczny gna do przodu, jednak nie wszyscy nad tempem tego rozwoju nadążają. Ostatnio wiele mówi się o tajemniczo brzmiących kryptowalutach, a szczególnie o jednej z nich, a mianowicie o Bitcoinie. Czym są kryptowaluty i co to jest Bitcoin? Czy warto w nie inwestować? Warto odpowiedzieć na te pytania i zasięgnąć wiedzy na temat podstaw związanych z kryptowalutami, bo nie mam wątpliwości, że z upływem czasu, wirtualna waluta będzie odgrywała co raz większa rolę na rynku biznesowym.

Czym właściwie jest kryptowaluta?

Kryptowaluta nie istnieje fizycznie. Nie jest czymś namacalnym, czymś co możemy dotknąć i schować do przysłowiowej „skarpety”. Za wytworzenie kryptowaluty oraz jej zarządanie, odpowiedzialne jest odpowiednie oprogramowanie komputerowe. świadczy to o tym, że jest to waluta wirtualna, w pełnym tego słowa znaczeniu. Właściciel takiej waluty przechowywać ją może w aplikacji na smartfonie, swoim komputerze, bądż w portfelu – ale nie w tradycyjnym, a specjalnym, wirtualnym. Dostęp do własnych zasobów kryptowaluty ma tylko jej właściciel. Jak z transakcjami? Nie zaskoczę chyba nikogo, jeżeli napiszę, że odbywają się one elektronicznie, między dwoma zainteresowanymi podmiotami. Jak to działa? Każda kryptowaluta posiada unikalny kod, kod ten jest niekopiowalny, przez co informacje zawarte w kodzie nie mogą być skopiowane, a co za tym idzie, takowa waluta nie będzie mogła ulec ponownemu wydatkowaniu. Warto zaznaczyć, że na rynku istnieją obecnie setki kryptowalut, które obsługiwane są przez masę specjalnie dedykowanych giełd, które nazywane są kryptogiełdami. Co ciekawe, kryptowaluta jest pierwszym przypadkiem, który powstał poza instytucjami związanymi z finansami, co jest bez wątpienia ewenementem w całym świecie systemu finansowego. Dlatego wokół całego systemu kryptowalut pojawiać zaczyna się niechlubna otoczka, zapewne z tego też względu, że kryptowaluty mogą zaburzyć przyszłe funkcjonowanie obecnego systemu finansowego. Większość krajów na świecie uznaje kryptowaluty jako jednostkę walutową, a największą i najbardziej znaną z nich jest Bitcoin, o którym właśnie teraz będzie mowa.

Król wśród kryptowalut – BITCOIN.

Czym zatem jest Bitcoin? Bitcoin oznaczany symbolem „BTC” jest cyfrową walutą, która przyjęła się na świecie jako pierwsza. Transakcje Bitcoinami obsługuje wiele platform i kanałów – kantory, internet, banki, punkty handlowe, dedykowane aplikacje. System Bitcoina oparty jest na tzw. blockchain, który w najprostszym tłumaczeniu jest siecią, do której dostęp uzyskać może każdy za pomocą wcześniej wspomnianych kanałów i platform. Tak jak już przy objaśnianiu funkcjonowania kryptowalut wspominałem, tak i tu mamy pewność, że dzięki specjalnym matematycznym kodom i zapisom żaden Bitcoin nie będzie Nam ukradziony, ukradziony czy też podwójnie wydany.

Transakcje i obrót Bitcoinami.

Wszystkie transakcje z wykorzystaniem Bitcoinów są publiczne i każdą, nawet najmniejszą transakcję można sprawdzić i zweryfikować. Co ważne – liczba Bitcoinów jest ograniczona i nigdy nie będzie ich więcej niż założono w dniu powstania tej kryptowaluty. Dla zobrazowania – każdy złotówka dzieli się na 100 groszy. 1 Bitcoin dzieli się na 100 milionów jednostek, które nazwane zostały „satoshi”. Czy warto inwestować w kryptowaluty i czy wiąże się z tym ryzyko? Na te pytania ciężko jednoznacznie odpowiedzieć.

Warto inwestować w kryptowaluty?

Wiadome jest to, że transakcje związane z kryptowalutami są ryzykowne, ale czy aż tak jak ostrzegają przed tym instytucje finansowe? Nie sposób tu nie wspomnieć, że w momencie debiutu 1 Bitcoin kosztował mniej niż 1 dolar, a więc równowartość niecałych 4 złotych, a w szczytowym momencie wartość 1 Bitcoina przekroczyła 20 tysięcy dolarów!! Obłęd. Po regularnym wzroście kursu Bitcoina doczekaliśmy się jednak spadku. I to ciągłego, Bitcoin zaczął tanieć i obecnie 1 Bitcoin kosztuje równowartość 10,5 tysięcy dolarów. Czy warto inwestować w inne kryptowaluty? Niewykluczone, że istnieje obecnie kryptowaluta, która ma potencjał do tego by wystrzelić z kursem jak Bitcoin, jednak aby przewidzieć ewentualne wzloty i spadki kursów kryptowalut trzeba posiadać aktualną wiedzę o rynkach, sytuacji ekonomicznej, wydarzeniach oraz o innych składowych, które odgrywają dużą rolę w ekonomii i biznesie, co między innymi przekłada się na kurs danej kryptowaluty.

Melodia przyszłości czy bliska rzeczywistość?

Niepewny rynek kryptowalut i wahania kursów nie zmieniają faktu, iż wiele wskazuje na to, że rynek kryptowalut w dalszym ciągu będzie się rozwijał i odgrywał coraz większą rolę w świecie biznesu i finansów, a za kilkanaście, a może nieco więcej lat, płacąc w sklepie zamiast wyciągnąć gotówkę z tradycyjnego portfela, zapłacicie walutą w tym wirtualnym, nie złotówkami, a milionowymi częściami jednej z wielu kryptowalut. A więc kryptowaluty należy uważać za melodię przyszłości czy bliską rzeczywistość? Dla wielu osób kryptowaluty już dziś są codziennością, jednak czy staną się one kiedykolwiek czymś powszechnym i zaszczepią się na stałe do Naszej codzienności? Myślę, że dużo zależy tutaj od podejścia instytucji finansowych w poszczególnych krajach. Wiele z nich próbuje opierać się sile kryptowalut, a nawet wprost je potępia. Inne natomiast dokładają kolejne cegiełki do ich rozwoju. Chcąc nie chcąc, rozwój technologiczny ma coraz większy wpływ na wszystkie sfery Naszego życia, a fenomen kryptowalut wydaje się być jednym z tych zjawisk, które ma szansę przyjąć się w Naszej codzienności.