Europalety z plastiku – dlaczego warto je wybrać?

Europalety z plastiku – dlaczego warto je wybrać?

Przewożenie dużych ładunków wymaga ułożenia ich na paletach. Dzięki temu towar jest bezpieczny, a jego transport wygodniejszy i szybszy. Do tej pory używane najczęściej były palety wykonane z drewna. Od pewnego czasu dostępne są palety plastikowe, które mają wiele zalet i warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Plastikowe palety czy drewniane?

Drewniane palety są znane każdemu. Dostępne są o różnej wielkości, ale niestety często ulegają uszkodzeniu. Niekiedy deski pękają, innym razem gwoździe nie trzymają konstrukcji lub po prostu paleta pleśnieje i nie nadaje się już do użytku. W przypadku palet plastikowych z takimi problemami nie ma się do czynienia.

Palety z tworzyw sztucznych są wykonane z jednego kawałka. Dzięki temu konstrukcja jest stabilna i bardziej wytrzymała. Bardzo rzadko takie palety ulegają uszkodzeniu, a najczęściej wynika to z nieprawidłowego użytkowania. Jest to także bardziej ekologiczne rozwiązanie, gdyż do produkcji palet drewnianych wycina się drzewa. Palety z tworzyw sztucznych najczęściej powstają z odpadów.

Europalety plastikowe w różnych rozmiarach

Wybór plastikowych palet jest bardzo różnorodny. Można wybierać spośród dużych i masywnych europalet lub mniejszych palet, które nadają się do transportu lżejszych ładunków. Warto przy okazji wspomnieć, że palety plastikowe nadają się do przewożenia żywności i produktów, które muszą być transportowane w higienicznych warunkach.

Plastikowe palety można szybko i łatwo wyczyścić. Nie absorbują one zapachów i nie ma możliwości, aby powstała na nich pleśń. Można wybrać palety z pełnym blatem, a więc nie ma obaw, że gdzieś może zebrać się brud. Tworzywo sztuczne jest odporne także na działanie substancji chemicznych, a więc palety mogą przewozić materiały i produkty niebezpieczne w postaci płynnej.

Zalety palet plastikowych

Palety z tworzywa sztucznego są solidne i mogą wytrzymać znacznie większe obciążenie niż drewniane. Bardzo istotny jest fakt, że są one produkowane z odpadów, a więc zmniejsza się ilość śmieci na wysypiskach. Są one bezpieczne i nie ma obaw, aby towar uległ uszkodzeniu.

Należy pamiętać, że palety wykonane z plastiku są droższe od drewnianych. Jednak ze względu na ich dłuższą wytrzymałość i niższe koszty eksploatacji, to cena jest i tak bardziej konkurencyjna niż w przypadku palet drewnianych, które trzeba często wymieniać. Jest to dobra inwestycja, która może przynieść wiele oszczędności.