EKG Holter — jak się przygotować do badania?

weronika - doktorekg - doktore (7).jpg

Choroby serca to poważny problem, z którym zmaga się wielu pacjentów. Regularne badania diagnostyczne pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości na wczesnym etapie, zmniejszając ryzyko wystąpienia poważniejszych dolegliwości. Jednym z badań, które może zlecić lekarz w przypadku zaburzeń pracy serca, jest badanie EKG metodą Holtera.

Co to jest EKG Holter?

Badanie metodą Holtera różni się od tradycyjnego EKG tym, że wykonuje się je poza ambulatorium i trwa ono nieco dłużej. Polega na podłączeniu pacjenta za pomocą elektrod rozmieszczonych na jego ciele do niewielkiego urządzenia (EKG holter), które w czasie trwania badania pacjent musi mieć cały czas na sobie. W tym czasie osoba ta wykonuje swoje codzienne czynności, a urządzenie rejestruje pracę serca. Badanie trwa zwykle 24 godziny lub dłużej.

Kiedy lekarz może zlecić badanie?

Wskazania do przeprowadzenia badania z użyciem Holtera EKG mogą być różne. Wszelkiego rodzaju zaburzenia pracy serca, objawy takie jak kołatanie serca, częste zawroty głowy, powtarzające się omdlenia warto diagnozować. Między innymi w tych sytuacjach lekarz może zlecić badanie Holterem. Zaburzenia rytmu serca występują nieregularnie i nie zawsze tradycyjne badanie elektrokardiograficzne, trwające zaledwie kilka minut jest w stanie je wykryć. EKG Holter ma tę przewagę, że rejestruje pracę serca przez dłuższy czas w trakcie codziennych czynności, wysiłku i odpoczynku pacjenta.

Przygotowanie do badania

W kwestii przygotowania pacjenta do badania nie ma specjalnych wytycznych. Jest kilka zaleceń, które ułatwiają proces przeprowadzenia całej operacji. Przed rozpoczęciem badania nie powinno się używać tłustych balsamów do ciała, ponieważ mogą one stwarzać problem z przyczepieniem elektrod. Osobom z owłosioną klatką piersiową zaleca się golenie przed przystąpieniem do badania z tego samego powodu.

Analiza wyników badania

Analiza wyników badania pomaga zdiagnozować takie choroby jak nadciśnienie czy niedociśnienie tętnicze, arytmię serca, a także niedokrwistość, która często nie daje o sobie znać w postaci objawów klinicznych. Choroby zapalne mięśnia sercowego, wady wrodzone i nabyte, przebyty zawał — tego typu schorzenia również mogą zostać wykryte na podstawie wyników z badania metodą Holtera.