Sposoby na zdrowie w pracy biurowej

Praca biurowa to przede wszystkim wiele godzin dziennie spędzonych w pozycji siedzącej przed monitorem komputera. Nie jest wielkim odkryciem stwierdzenie, iż taki tryb życia może powodować wiele problemów zdrowotnych, począwszy od tych wynikających z wielogodzinnego wpatrywania się w monitor, aż po te związane z wymuszoną pozycją ciała. Aby utrzymać organizm w dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej, konieczne jest odpowiednie zregenerowanie go, ale także zapewnienie wysiłku fizycznego po godzinach pracy.

Sport przede wszystkim

Główna zasada, do której powinny stosować się wszystkie osoby spędzające w pracy wiele godzin w pozycji siedzącej to sport w wolnych chwilach. Tutaj możliwości jest wiele, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dobrym rozwiązaniem jest poranne lub wieczorne bieganie kilka razy w tygodniu, basen, siłownia, a nawet jeżdżenie do pracy i z pracy rowerem. Ta ostatnia opcja jest równie praktyczna, co pożyteczna, a coraz więcej ścieżek rowerowych, pojawiających się w polskich miastach zachęca do zrezygnowania z transportu miejskiego czy też samochodu na rzecz zdrowszego środka komunikacji.

Aby pracowało się wygodniej

Poza kwestiami związanymi ze sposobem spędzania czasu poza pracą, niezwykle ważne są też warunki samej pracy. Bardzo pomocne, zarówno w występujących już dolegliwościach bólowych, jak i w celu ich zapobieżenia, są odpowiednio dopasowane fotele do biurka. Powinny one zapewnić stabilne i wygodne oparcie dla pleców i głowy, a dodatkowym atutem będą również podłokietniki. Bardzo ważne jest też to, by oparcie było tak wyprofilowane, aby utrzymywało sylwetkę w pozycji wyprostowanej, ale nie wymuszonej. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim odpowiednie podparcie dla lędźwiowej części kręgosłupa, jako najbardziej obciążonej.

Pamiętaj o oczach

Praca biurowa to także często nadwerężony wzrok. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran, nieświadome ograniczenie intensywności mrugania oraz długotrwałe skupienie wzroku na obiektach znajdujących się w tej samej odległości od oka (monitor) powodują przemęczenie gałki ocznej, bóle głowy, a także wpływać mogą na pogorszenie wzroku. Dlatego warto robić sobie w trakcie pracy krótkie, dosłownie półminutowe przerwy, podczas których pozwolimy oczom odpocząć, przymykając je bądź skupiając wzrok na obiektach oddalonych. Tutaj pomocne będzie okno i widok za nim.

Okno to bardzo ważny element biura także z innego powodu. Dzięki niemu do wnętrza dostaje się światło naturalne, najmniej szkodliwe dla wzroku. Poza nim niezbędne jest, by w pomieszczeniu biurowym czy po prostu miejscu pracy przy komputerze znajdowały się źródła światła sztucznego, zbliżonego intensywnością i barwą do światła naturalnego. Tylko dobrze oświetlone miejsce pracy zapewni odpowiednie warunki oczom i zapobiegnie ich nadmiernemu przemęczeniu.

Stosując się do powyższych zasad: aktywnego spędzania czasu poza godzinami pracy, wykorzystywania do pracy odpowiednio dopasowanego fotela czy krzesła biurowego oraz właściwego oświetlenia biura i przerw w pracy, praca biurowa wcale nie musi powodować dyskomfortu fizycznego.