Platforma P2P – na czym polega działanie platform pożyczkowych?

Platformy pożyczkowe w naszym kraju nie są nowością. Pojawiły się w 2008 roku. Jednak dla wielu osób ich działanie nie jest zrozumiałe. Czym są pożyczki person-to-person? Czy to dobry sposób na inwestowanie oszczędności?

P2P – co to takiego?

Platforma P2P umożliwia zawieranie umów pożyczkowych pomiędzy osobami fizycznymi. Osoba, szukająca pożyczki może znaleźć tam pożyczkodawców. Na rynku istnieje obecnie kilkanaście serwisów tego typu. Ich działanie różni się w szczegółach: mają inny stopień zabezpieczeń, wysokość obowiązującego kapitału wejściowego, wielkość dopuszczalnych transakcji, a także różne sposoby weryfikacji wiarygodności klientów.

Jak działa platforma pożyczkowa?

Wystarczy zarejestrować się na platformie i przelać środki, które chcemy inwestować. Kolejnym krokiem jest wybór pożyczek, które planujemy finansować. Może to być więcej niż jedna pożyczka. Możemy też być współinwestorami, czyli nie udzielać całej kwoty zobowiązania, lecz jej część, wspólnie z innymi osobami. Serwis administruje kredyty i ich spłatę. W fastinvest.com można zacząć inwestycje już od 1 zł, a pożyczkodawca jest chroniony Gwarancją Dotrzymania Umowy. Oznacza to, że w przypadku, gdy rata nie wpłynie na czas, platforma gwarantuje zwrot nie tylko samego kapitału, ale również należnych odsetek. Nie trzeba dużego kapitału, by zacząć zarabiać, dlatego ten sposób inwestowania jest odpowiedni dla każdego.

Czy P2P to bezpieczny sposób na inwestycję?

Pożyczki społecznościowe dają możliwość inwestycji przy ryzyku ograniczonym do minimum. Ich zaletą jest brak kosztów inwestycyjnych. Gwarancja Dotrzymania Umowy to ważne zabezpieczenie interesów pożyczkodawcy. Początkujący inwestorzy popełniają często błędy, chcąc szybko się wzbogacić. Zysk z pożyczek może osiągać do 25% kapitału. Jest to o wiele więcej, niż można uzyskać z oszczędności na tradycyjnej lokacie.

Jak do każdej inwestycji, należy do pożyczek społecznościowych podejść z rozsądkiem i nie popełniać podstawowego grzechu inwestorów, którym jest lokowanie większej sumy pieniędzy, niż można sobie na to pozwolić. Nie należy również inwestować całych oszczędności w jedną pożyczkę. Rozsądnie inwestowane pieniądze będą przynosiły zyski.